Dla kobiet

W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi kolejny raz w Wejherowie prowadzone będą bezpłatne mammograficzne badania piersi, na które nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Zdjęcia analizowane są przez dwóch lekarzy.
Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje nie jest większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju czyli wtedy, gdy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.
To bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Ponieważ nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet dojrzałych, po 50 roku życia, mammografia jest najważniejszym, szybkim i prostym badaniem. W ramach programu można się przebadać co 2 lata.
Panie mające powyżej 35 lat mogą wykonać badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Aby badanie było pełniejsze, należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.

Mammografię w mammobusie można będzie wykonać w Wejherowie w dniach 25 i 26 marca przy Centrum Handlowym „Kaszuby” przy ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 28. Wskazana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna lub poprzez stronę internetową.
Call Center czynne przez 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.