Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żarnowiec, należąca do spółki PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, obchodzi 40-lecie pracy. Jest to największa elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce, która pracuje także na potrzeby odbiorców prądu w naszym regionie.
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żarnowiec o mocy 716 MW położona jest w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim. Została uruchomiona w 1983 roku. Elektrownia miała zapewnić wyższy standard i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Intensywnie rozwijające się Trójmiasto wymagało coraz większych dostaw energii.
Od czterdziestu lat stanowi pewne źródło energii, przyczyniając się do stabilnej pracy Krajowego Systemu Energetycznego. W dobie transformacji energetycznej i rosnącej ilości odnawialnych mocy w systemie, elektrownia zyskuje na znaczeniu jako magazyn zielonej energii.
Elektrownia szczytowo-pompowa Żarnowiec wykorzystuje energię kinetyczną i potencjalną wody płynącej lub zatrzymanej w zbiornikach do generowania energii elektrycznej. W momentach gdy zaczyna brakować energii, np. w godzinach szczytu, następuje zrzut wody z górnego zbiornika do dolnego, co napędza turbiny, które przekształcają ruch w energię kinetyczną. Z kolei w momentach nadwyżki energii następuje przepompowanie wody z dolnego zbiornika do górnego.
Zbiornik górny elektrowni jest budowlą sztuczną, stworzoną do magazynowania energii elektrycznej. Jego powierzchnia całkowita wynosi 135 ha. Zbiornik może pomieścić aż 13 800000 metrów sześć. wody. W zbiorniku górnym można zgromadzić wodę umożliwiającą produkcję około 3 600 000 kWh.