Mistrzowie czytania po kaszubsku

Powiatowy etap rywalizacji w Rumi

W Stacji Kultura w Rumi odbył się powiatowy finał konkursu „Méster Bëlnégo Czëtaniô”, w którym dzieci, młodzież i dorośli mogli sprawdzić swoje umiejętności czytania po kaszubsku.

 

Finaliści z dziewięciu gmin zmierzyli się w finale powiatowego konkursu, którego celem jest popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim.
W konkursie udział wzięło 73 uczestników, którzy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych: klasy I-II, III-IV, V-VI, VII-VIII, szkoły ponadpodstawowe i dorośli.
– To bardzo ważny konkurs, ponieważ promuje literaturę kaszubską, rozwija umiejętności językowe z języka kaszubskiego, a także propaguje nasz region – podkreśla Wicestarosta Jacek Thiel.
Uczestników oceniało jury w składzie: dr Tomasz Fopke, dr Dariusz Majkowski, dr Elżbieta Bugajna, Elżbieta Pryczkowska, Mateusz Klebba i Mikołaj Rydygier. Komisja brała pod uwagę czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów, melodię wymowy czy naturalność posługiwania się językiem.
Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować powiat wejherowski na szczeblu wojewódzkim. Pomorski konkurs odbędzie się 15 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Powiatu Wejherowskiego, Miasta Rumia, Miejskiego Domu Kultury w Rumi, Stacji Kultura – Biblioteka Rumia, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Rumi, a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.