Budowa lotniska w Gdyni korzystna dla wejherowian

Rada Miasta Wejherowa większością głosów poparła projekt budowy lotniska w Gdyni-Kosakowo, ważnego i strategicznego dla rozwoju całego regionu, w tym Wejherowa. Dla wejherowian oznaczać to może ułatwiony dostęp do transportu lotniczego.  Miasto nie inwestuje w to przedsięwzięcie ani złotówki i nic w przyszłości nie będzie dopłacało. Wejherowianie mogą tylko skorzystać.

– Nie mieszamy się do żadnej wielkiej polityki! Nie angażujemy się w spór pomiędzy samorządem miasta Gdyni a Komisja Europejską. Ten problem formalny muszą rozwiązań władze Gdyni – wyjaśnia prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. –  My tylko stwierdzamy, co jest przydatne dla mieszkańców Wejherowa. Lotnisko bliżej Wejherowa, większa oferta, lepsze możliwości na tym rynku są zawsze korzystne dla mieszkańców.

Sporo do nadrobienia
Podkreślić należy, że Polska w zakresie korzystania z usług lotniczych ma jeszcze ogromnie dużo do nadrobienia. Wg danych statystycznych przecięty Europejczyk  korzysta z samolotów średnio 5 razy więcej niż przeciętny Polak. Polski rynek lotniczy rozwija się szybko, szczególnie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej i pełnego otwarcia polskiego nieba, co spowodowało większą aktywność przewoźników już operujących w Polsce. Pojawiło się także wielu nowych – głównie niskokosztowych – dzięki czemu zwiększyła się oferta połączeń i liczba pasażerów. Tylko planowanie rozwoju ze znaczącym wyprzedzeniem pozwala zapewnić niezbędne warunki do rozwoju ekonomicznego i społecznego oraz uniknąć zapóźnień cywilizacyjnych. W zakresie transportu lotniczego musimy gonić Europę!

Przykłady w Europie
Zdaniem wielu ekspertów zlokalizowanie w Trójmieście okolicy dwóch portów lotniczych, obsługujących inny sektor rynku, jest zasadne i przynieść może wielkie korzyści dla całego regionu.
Lotnisko w Gdyni ma być komplementarne, czyli uzupełniające, a nie konkurencyjne wobec gdańskiego. To ma być małe lotnisko lokalne. W Europie z powiedzeniem funkcjonują dwa lotniska w obrębie jednej metropolii, np. w Sztokholmie, Goteborgu,  Glasgow, Malmo i innych miastach.

Doskonałe warunki
Eksperci zgodnie podkreślają, że lotnisko Gdynia-Kosakowo ma doskonałe położenie. Daje możliwość podejścia do lądowania znad wody, co eliminuje zarówno problem hałasu, jak i przeszkód terenowych. Wreszcie, co warto podkreślić, panują na nim dobre warunki klimatyczne. Ma też olbrzymią powierzchnię i aż dwa pasy, co daje możliwości taniego rozwoju. Trzeba pamiętać, że lotnisko to nie tylko usługi lotnicze, ale też tzw. non-aviation, chociażby hangarowanie samolotów.

Linia partii
Uchwała została przyjęta większością głosów radnych „Wolę Wejherowo”; Platforma Obywatelska była przeciw. Sprawa wywołała sporo emocji i dyskusji za sprawą właśnie radnych PO, wśród których górę wzięła linia partii, a nie myślenie o interesach wejherowian.
Wiadomo, że lotnisko w Gdyni mocno jest krytykowane przez pomorską PO i prezydenta Pawła Adamowicza w szczególności. Przeciwnicy próbują wykorzystać stanowisko Komisji Europejskiej do nagonki na Prezydenta Wojciecha Szczurkai. Platforma zapewne chce na fali podsycanej przez siebie krytyki przejąć władze w Gdyni, ale nie zauważa, że działa wbrew interesom mieszkańców regionu. Zwłaszcza, że lotnisko w Gdyni już stoi.
Niestety, wejherowscy radni Platformy: Jacek Gafka, Arkadiusz Szczygieł, Witold Mocek, Maciej Łukowicz i inni doskonale wpisali się w tę partyjną awanturę. Mniej istotny jest interes wejherowian.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.