W Książnicy o Kalwarii

Ciekawy wykład

Kalwaria Wejherowska była tematem wykładu, którego można było wysłuchać w miniony wtorek 21 listopada w Książnicy im. Prof. Gerarda Labudy. O powstaniu kalwarii, jej fundatorze, a przede wszystkim o architekturze zabytkowych kaplic opowiadała ciekawie Aleksandra Sielicka, kustosz w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

XVII-wieczna Kalwaria Wejherowska jest największym skarbem Wejherowa. To dzięki niej oraz obejmującego również franciszkański kościół św. Anny Sanktuarium Pasyjno-Maryjnemu Wejherowo zyskało miano Duchowej Stolicy Kaszub. Mieszkańcy miasta oraz powiatu wejherowskiego, a także pielgrzymi z Kaszub i Pomorza uczestniczą w religijnych uroczystościach na Świętych Górach, ale coraz częściej do Wejherowa i na Kalwarię Wejherowska trafiają też turyści.
Aleksandra Sielicka przybliżyła słuchaczom historię zabytkowego kompleksu, ufundowanego przez założyciela miasta Jakuba Wejhera oraz członków jego rodziny. Niektóre kaplice fundowane były przez duchownych (ks. Mateusz Judycki czy opat klasztoru cystersów w Oliwie Aleksander Kęsowski). Postawione na zalesionych wzgórzach kaplice miały formę były wolnostojących budynków, bram i łuków lub rzeźb pod baldachimami z piaskowca. W XIX wieku, dla ochrony postawiono nad nimi ceglane lub szachulcowe budynki, jakie oglądamy obecnie. Podczas wykładu w muzeum prelegentka opowiadała o architektonicznych detalach i ciekawostkach, nawiązaniach do pierwszej na ziemiach polskich Kalwarii Zebrzydowskiej, która była wzorem dla budowniczych wejherowskiej Jerozolimy. Zresztą sama Jerozolima również stanowiła wskazówkę dla usytuowania kaplic, stanowiących drogę krzyżową. Odległości między nimi są takie, jak w Jerozolimie.
O tych i innych ciekawostkach Aleksandra Sielicka opowie również podczas sobotniego spaceru, na który zaprasza wszystkich chętnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Bezpłatny spacer po Kalwarii zaplanowano 25 listopada br. o godz. 10.00, ale najpierw trzeba się na tę wycieczkę zapisać.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 58 736 18 21 lub mailem: dfz@muzeum.wejherowo.pl.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.