Anielska wystawa

Obrazy dwóch autorów w pałacu

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a dokładnie w Książnicy prof. G. Labudy można obejrzeć wystawę „Aniołowie Małego Trójmiasta Kaszubskiego”. Autorami prezentowanych tam pięknych obrazów są dwaj artyści: Ireneusz Leśniak i Maciej Tamkun.

 

Podczas wernisażu, który odbył się 8 października br. rozmowę z autorami prowadziła kustosz Benita Grzenkowicz-Ropela. Po prawej - Ireneusz Leśniak, w głębi po lewej stronie - Maciej Tamkun. Fot. Leszek Spigarski
Podczas wernisażu, który odbył się 8 października br. rozmowę z autorami prowadziła kustosz Benita Grzenkowicz-Ropela. Po prawej – Ireneusz Leśniak, w głębi po lewej stronie – Maciej Tamkun. Fot. Leszek Spigarski

Ireneusz Leśniak mieszka w Rumi. Jest malarzem samoukiem, który mając zdolności literackie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Zdobył kilka nagród i wyróżnień w konkursach literackich, ale jego prawdziwym powołaniem jest malarstwo. W 1983 roku otrzymał uprawnienia artysty malarza przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
Od 1976 bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Ireneusz Leśniak to artysta ciągle poszukujący, wyraża w swoich pracach optymistyczną percepcję otaczającego nas świata oraz piękno, które czeka na odkrycie.
Maciej Tamkun, mieszkaniec Wejherowa jest historykiem, teologiem oraz pedagogiem nauczania sztuki i plastyki. To kaszubski regionalista, artysta wszechstronny, człowiek wielu talentów, twórca o ugruntowanym stylu i wizji sztuki. Za swoją pracę twórczą Maciej Tamkun otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a także liczne nagrody regionalne i samorządowe. Jest autorem 37 wystaw indywidualnych oraz współautorem ponad 100 zbiorowych. Malarstwo i poezja, obraz i słowo w jego twórczości mieszają się i tworzą nierozerwalną całość.
Ekspozycja prezentuje 81 obrazów autorstwa dwóch wspomnianych znakomitych artystów. Ich obrazy eksponowane są w trzech salach wystawowych Książnicy prof. Gerarda Labudy.
Wystawa będzie czynna do 4 stycznia 2024 r.
Muzeum oraz autorzy serdecznie zapraszają

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.