Dworzec PKP w Wejherowie będzie remontowany

PKP w końcu zapowiedziały inwestycję

Wszystko wskazuje na to, że wreszcie doczekamy się remontu dworca PKP w Wejherowie. O tym, że historyczny dworzec w Wejherowie przejdzie kompleksową przebudowę, a Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały wykonawcy robót budowlanych plac budowy, poinformowała na swojej stronie internetowej spółka PKP S.A .

 

Oznacza to, że wreszcie rozpocznie się długo wyczekiwany przez mieszkańców miasta i przyjezdnych gości remont zabytkowego, ale bardzo zniszczonego dworca kolejowego. Dworca, który przez ostatnie lata był powodem do wstydu. Brudny i zaniedbany obiekt odstraszał podróżnych.
W komunikacie PKP czytamy również, że przebudowa obejmie dworzec oraz jego najbliższe otoczenie. Zaplanowano renowację elewacji oraz nową nocną iluminację budynku.
Najważniejsze jednak, że odnowione zostaną i zmienione wnętrza budynku, które zostaną dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Hol wraz z kasami biletowymi, a także dwie toalety, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, będą służyć użytkownikom dworca.
Na pierwszym piętrze powstanie siedziba Powiatowej Biblioteki Publicznej.
– Początek modernizacji dworca w Wejherowie to start długo oczekiwanej i bardzo potrzebnej inwestycji. Mieszkańcy powiatu wejherowskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Jak zapowiada PKP S.A., dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znikną bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień. Poprzez montaż monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.
Metamorfozę przejdzie także najbliższe otoczenie dworca. Przewidziano rozbiórkę parterowej zachodniej dobudówki oraz czterech budynków usługowych. Po stronie zachodniej obiektu powstanie niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, a także wiata rowerowa i wiata śmietnikowa. Ponadto na nowo zostanie ułożona nawierzchnia, a także uporządkowane tereny zielone.
Co ważne, na czas przebudowy dworca kolejowego w Wejherowie obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do kontenerowego dworca tymczasowego.
Wstępnie planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2025 roku.

Przypomnijmy, że wejherowski dworzec powstał w latach 1867-1870, a na początku XX wieku, ok. 1905 roku był rozbudowany.

 

Koszt przebudowy dworca w Wejherowie, która jest dofinansowana z budżetu państwa, wyniesie ponad 18,1 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., natomiast projekt przebudowy wykonała pracowania PAS PROJEKT sp. z o.o.
Wykonawcą prac budowlanych będzie konsorcjum firm w składzie Sobin sp. z o. o. z Gdańska (lider konsorcjum) oraz Kamaro spółka z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.