Stawiają na młodzież
Jedną z najprężniejszych organizacji w powiecie wejherowskim jest Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związek Pracodawców. To jednocześnie najstarsza i największa organizacja samorządu gospodarczego na terenie naszego miasta i powiatu.
– Nasz cech zrzesza około trzystu zakładów usługowych i produkcyjnych, które zatrudniają ponad 4 tysiące pracowników – informuje Brunon Gajewski, pełniący od wielu lat funkcję Starszego Cechu (działa w organizacji od 1960 roku). – Rzemieślnicy zrzeszeni w naszej organizacji szkolą obecnie 920 uczniów w około 30 zawodach. Działalność oświatowa i szkoleniowa jest dla nas bardzo ważna, ponieważ ważna jest dla nas młodzież. Dlatego m.in. oprócz organizowania kursów, w 2006 roku otworzyliśmy pierwszą Niepubliczną Szkołę Rzemiosła w Wejherowie, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Obecnie mamy 400 uczniów, którzy za tydzień rozpoczną kolejny rok szkolny w siedzibie przy ul. Kalwaryjskiej.
– Nasza organizacja posiada status Niepublicznej Placówki Oświatowej i jest wpisana do właściwego rejestru Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku oraz Starostwa Powiatowego w Wejherowie – mówi dyrektor Krzysztof Seroczyński, kierujący biurem Cechu. – Pozwala nam to przygotowywać młodzież do egzaminów czeladniczych i przyuczać do zawodu osoby dorosłe. Organizujemy egzaminy zawodowe, mamy też agencję zatrudnienia, która pomaga zarówno poszukującym pracę, jak i pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych i dyspozycyjnych pracowników.
Nie sposób opisać wszystkich realizowanych zadań i projektów (w tym międzynarodowych), ponieważ jest ich bardzo wiele. Efektem działań jest m.in. Punkt Informacji Funduszy Europejskich, działający dokładnie od dwóch lat.
Wejherowski Cech stawia na młodzież i szkolnictwo zawodowe, ale nie zapomina o starszych członkach organizacji, w tym wieloletnich działaczach. Bardzo ważne jest też kultywowanie tradycji i udział w ważnych wydarzeniach w mieście i powiecie.
Organizacja rzemieślnicza zawsze pełniła i pełni rolę integrującą środowisko. Poza intensywną pracą jest czas na zabawę, wspólne wycieczki oraz świętowanie rocznic i ważnych wydarzeń. Najważniejszym świętem jest 19 marca, dzień patrona rzemieślników – św. Józefa. Nie bez powodu na dziedzińcu przed odnowioną i pięknie utrzymaną siedzibą Cechu przy ul. Hallera, znajduje się figura św. Józefa. W tym tygodniu mija ósma rocznica jej uroczystego odsłonięcia.
AK
HISTORIA CECHU
Oto najważniejsze wydarzenia w powojennej historii wejherowskiego Cechu Rzemiosł:
1 września 1950 r. – powstał Cech Rzemiosł Różnych w Wejherowie, zrzeszający 178 zakładów rzemieślniczych (44 zakłady krawieckie, 32 szewskie, 27 stolarskie, 6 malarskie, 18 ślusarskie, 17 piekarskie, 13 fryzjerskie, 8 kowalskie, 7 młynarskie i 6 rzeźnicze)
sierpień 1958 r. – otwarto Dom Rzemiosł przy ówczesnej ul. Świerczewskiego (obecnie Hallera), który do dzisiaj jest siedzibą organizacji
1959 r. – rozpoczęcie działalności szkoleniowo-oświatowej: otwarto Wieczorową Szkołę Zawodową, rozpoczęto prowadzenie kursów czeladniczych i mistrzowskich, reaktywowano komisje egzaminacyjne
27 maja 1990 r. – pierwsze wybory samorządowe w wolnej Polsce – Cech Rzemiosł wystawia swoich kandydatów, uzyskując 4 mandaty w Radzie Miasta. Cztery lata później przedstawiciele wejherowskiego Cechu zasiadają również w kilku Radach Gmin. Do dzisiaj rzemieślnicy są obecni we władzach lokalnych.
1 września 1993 r. – powołanie Ośrodka Kursowego, organizującego szkolenia zawodowe
1994 r. – wejherowski Cech jest organizatorem 13. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę z udziałem przedstawicieli 350 cechów; delegacji rzemieślników z Wejherowa przewodzi ks. Bogusław Żurawski, kapelan Cechu Rzemiosł Różnych
1997 r. – powstanie Akademii Rzemiosła Ziemi Wejherowskiej – współpraca z Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Szkołą Handlową w Danii – wprowadzenie programu edukacyjnego MERKURY (wiedza z marketingu, zarządzania i kontroli finansów)
1999 r. – zmiana nazwy na Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związek Pracodawców
2000 r. – Starszy Cechu Brunon Gajewski otrzymuje w Warszawie najwyższe odznaczenie – Szablę Kilińskiego
2002 – międzynarodowe spotkania – wizyta rzemieślników z Niemiec i Włoch, kontynuowane w następnych lata; wymiana młodzieży w ramach programu Leonardo da Vinci
27 sierpnia 2003 – poświęcenie figury św. Józefa przed siedzibą Cechu w Wejherowie
1 września 2006 r. – inauguracja pierwszej niepublicznej szkoły zawodowej w powiecie wejherowskiej, prowadzonej przez Cech (naukę podjęło 33 uczniów)
1 września 2008 r. – Niepubliczna Szkoła Rzemiosła rozpoczyna działalność w nowej siedzibie przy ul. Kalwaryjskiej 3
15 lipca 2009 r. – otwarcie Punktu Informacji Funduszy Europejskich.
W Izbie i Samorządzie Gospodarczym
Cech w Wejherowie jest członkiem Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku, Sejmiku Samorządu Gospodarczego Powiatu Wejherowskiego i Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego. Wejherowska organizacja rzemieślnicza współpracuje z Izbą Rzemieślniczą w Schwerinie i Centrum Kształcenia i Technologii w Schwerinie.