Najnowocześniejszy robot do wykonywania endoprotez stawowych

Pierwszy w Polsce system zainstalowany w wejherowskim szpitalu

Najnowocześniejszy w Europie system robotyki do wykonywania endoprotez stawowych został zakupiony dla Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Jest to pierwsze w Polsce takie urządzenie i drugie w Europie Środkowo-Wschodniej. Kosztowało ponad 5 milionów złotych.

 

 

Żeby udoskonalić jakość chirurgicznego mocowania elementów endoprotezy względem siebie i kości, stosuje się wsparcie robotyczne, ułatwiające chirurgom idealne wszczepienie implantów stawów kolanowych lub stawu biodrowego.

Z niezwykłą dokładnością

Już w 2016 roku na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wejherowskiego szpitala wprowadzono nową przed- i pooperacyjną metodę oceny radiologicznej, polegającej na przedoperacyjnym planowaniu instrumentacji chorych stawów kolanowych oraz pooperacyjnej ocenie pozycji implantów w oparciu o wystandaryzowane kończynowe rentgenogramy. Nowoczesny system, zaprezentowany w ub. tygodniu w szpitalu, polega na wykonywaniu operacji z użyciem ramienia robotycznego, nawigowanego na podstawie badania tomografii komputerowej w czasie rzeczywistym. Pozwala to chirurgowi na wykonanie cięć kostnych z niezwykłą dokładnością oraz na uniknięcie powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów i naczyń, eliminując błąd ludzki.
Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w szpitalu w Wejherowie dysponuje personelem posiadającym niezbędną wiedzę, zaplecze kadrowe i lokalowe (nowy blok operacyjny), a przede wszystkim chęć zapewnienia pacjentom najlepszej usługi medycznej z zastosowaniem robotyki. Te działania stawiają ośrodek ortopedyczny w Wejherowie w czołówce placówek leczniczych w kraju.

Pierwszy zabieg już wykonano

W miniony poniedziałek w szpitalu w Wejherowie zoperowano pierwszą pacjentkę za pomocą systemu robotyki do wykonywania endoprotez stawowych. Dzięki pracy lekarzy ortopedów: Daniela Jaglarza, Romana Grzybowskiego, Tomasza Laska, Leszka Staszyńskiego; lekarza anestezjologa Tomasza Wilanowskiego; pielęgniarki anestezjologicznej Elżbiety Hennig oraz pielęgniarek operacyjnych: Izabeli Marcyniuk, Urszuli Smorawińskiej i Marceliny Tabaki-Kołackiej, pacjentce wszczepiono nowoczesną endoprotezę biodrową.
– To historyczny moment w polskiej ortopedii. Mamy pierwszy nowoczesny system robotyczny w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi dr n. med. Roman Grzybowski, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Tylko w jednej z klinik w Rumunii wykorzystywany jest taki sprzęt, ale starszej generacji. Obecnie wykonujemy około tysiąca zabiegów wymiany stawów rocznie. Zamierzamy znacząco zwiększyć tę liczbę w przyszłym roku.
– Cieszymy się, że nasze szpitale cały czas podnoszą jakość usług. Dzięki takim inwestycjom pacjenci mają większy komfort podczas hospitalizacji i szybciej wracają do pełnej sprawności – stwierdził marszałek pomorski Mieczysław Struk, obecny podczas prezentacji nowego sprzętu w szpitalu w Wejherowie.
– Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu szpitala w Wejherowie nieustannie doskonali się w wykonywaniu operacji na najwyższym poziomie – powiedziała prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda.

Kosztowny sprzęt

System robotyki do wykonywania endoprotez stawowych kosztował ponad 5,1 mln zł, w tym 4,7 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego. Ponad 430 tys. zł wyłożyła spółka Szpitale Pomorskie, w ramach której funkcjonuje szpital w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.