Powiat uhonorował medalami pracowników placówki Muzeum PiMK-P działa od 55 lat

Powiat uhonorował medalami pracowników placówki Muzeum PiMK-P działa od 55 lat

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie obchodziło Jubileusz 55-lecia istnienia. Wydarzenie było okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, za wieloletnią, pełną zaangażowania i oddania pracę na rzecz muzeum i naszego regionu.

 

Instytucja utworzona w 1968 r. jest dziś ważną i znaczącą placówką kulturalną na mapie Pomorza, aktywnym ośrodkiem kultury kaszubskiej w regionie oraz wizytówką Ziemi Wejherowskiej. Gromadzi pamiątki związane z dziejami i historią Kaszubów, zabytki piśmiennicze, organizuje konferencje naukowe, cykliczne spotkania z wybitnymi pisarzami, promocje książek, wystawy i lekcje muzealne. Wypełniając tę misję, chroni dziedzictwo naszej małej, kaszubskiej Ojczyzny.
Podczas wydarzenia Medal „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego” otrzymała: Joanna Cichocka – starszy kustosz muzeum, od 48 lat związana z placówką, autorka wielu wystaw i koncertów muzycznych, Grażyna Wirkus – starszy kustosz muzeum, która od 40 lat współtworzy placówkę, autorka wystaw biograficznych i historyczno-literackich, Janina Kurowska – starszy kustosz muzeum, od 30 lat związana z instytucją, kuratorka wielu ważnych wystaw, autorka publikacji naukowych.
Odznaczenia wręczyła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel oraz Przewodniczący Komisji Kultury Rady Powiatu Wejherowskiego Leszek Winczewski. Medale zostały przyznane jako wyraz uznania za długoletnią pracę na rzecz kultury kaszubskiej oraz wkład w popularyzowanie dziedzictwa i historii naszych przodków.
– Ten wyjątkowy jubileusz jest świętem wszystkich osób, które na przestrzeni tych lat swoją pracą, zaangażowaniem i oddaniem przyczyniły się do obecnego kształtu placówki, jej roli w przekazywaniu dziedzictwa kulturowego oraz szacunku do wspólnej przeszłości naszych ziem – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Jubileuszowi 55-lecia towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Muzeum i Pałac – historia miejsca i instytucji”, która będzie czynna do końca roku. Ponadto z okazji święta placówka wydała publikację, która opowiada o historii i dziejach muzeum. W części artystycznej wystąpił zespół kaszubski z Kościerzyny.

 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zostało utworzone 1 września 1968 r. Swoje powstanie zawdzięcza regionalnym działaczom, m.in. Edmundowi Kamińskiemu, Janowi Trepczykowi i Pawłowi Labuddzie. Od kwietnia 1995 r. siedzibą muzeum jest zabytkowy Pałac Przebendowskich i Keyserlingków.
W 2011 r. na mocy zapisu testamentowego do wejherowskiego muzeum trafiła bogata spuścizna profesora Gerarda Labudy, wybitnego historyka, mediewisty. Licząca ponad 26 tys. woluminów biblioteka oraz bogate archiwum, a także liczne pamiątki przekazane przez profesora, stały się podstawą działań do utworzenia przez Powiat Wejherowski Książnicy prof. Gerarda Labudy, która została otwarta 1 października 2020 r., w 10. rocznicę śmierci wybitnego Kaszuby.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.