WEJHEORWO – to nie pomyłka

Zbiór ciekawych zdjęć Krzysztofa Szkurłatowskiego

Człowiek wielu talentów – literat, poeta, fotografik – Krzysztof Szkurłatowski w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie zaprezentował swoją nową książkę, będącą zbiorem 137 czarnobiałych fotografii, przedstawiających Wejherowo i mieszkańców Wejherowa.

 

Zdjęcia – stare i nowe – zostały wykonane analogowymi aparatami fotograficznymi (prezentowanymi podczas promocji na wystawie) z wykorzystaniem popularnej przed laty NRD-owskiej marki filmów fotograficznych. Stąd tytuł albumu: WEJHEORWO.
Podczas rozmowy z autorem, prowadzonej przez Pawła Formelę, żartowano na temat tytułu, który w pierwszej chwili wydaje się błędnie zapisaną nazwą miasta.
Dedykowana nieżyjącej już Bognie Zubrzyckiej książka zawiera interesujące zdjęcia przedstawiające obiekty współczesne i stare, w dużej części już nieistniejące. Na fotografiach pojawiają się też ludzie, w tym osoby, których już nie ma.
– Zdjęcia w dużej części mają charakter dokumentacyjny, bo zatrzymują coś, co za chwilę przepadnie i czego już nie będzie – mówi Krzysztof Szkurłatowski. – Lubię fotografować, sprawia mi to przyjemność. Interesują mnie obiekty kolejowe, pociągi, ale też budynki historyczne, zwłaszcza takie, którym grozi zawalenie, spalenie lub innego rodzaju zniszczenie. Mam też szczególna czułość wobec zwierząt, dlatego na zdjęciach pojawia się bezdomny piesek, który kręcił się kiedyś w rejonie jednostki wojskowej.
Autor wyjaśniał, jak zaczęła się jego przygoda z fotografowaniem. Pierwszy aparat „Ami”, z którego pan Krzysztof korzysta do dzisiaj (!) dostał w dzieciństwie od dziadka – zapalonego pszczelarza.
– Pierwsze wykonane przez mnie zdjęcie, które pamiętam, to zdjęcie mojego dziadka przy pszczołach – dodaje Krzysztof Szkurłatowski, który jako kilkunastoletni posiadacz aparatu „Smiena” sam nauczył się wywoływania zdjęcia.
Przypomnijmy, że Krzysztof Szkurłatowski jest również laureatem konkursów literackich, m.in. Wejherowskiego Konkursu „Powiew Weny”.
Wśród uczestników spotkania, którzy gratulowali autorowi ciekawej książki był wicestarosta wejherowski Jacek Thiel, a także dyrektor Powiatowej Biblioteki – Barbara Gusman.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.