Kwiaty i hołd dla J. Wejhera

Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie Henryk Kanczkowski oraz Gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów w Wejherowie o. Daniel Szostak zapraszają mieszkańców miasta na spotkanie z założycielem Grodu Wejhera.

Okazją będą uroczyste obchody 357. rocznicy śmierci Jakuba Wejhera. Uroczystości rocznicowe odbędą się 23 lutego (niedziela), a rozpoczną się o godz. 11.45 zbiórką pocztów sztandarowych na placu klasztornym.
O godz. 11.50 nastąpi złożenie kwiatów przez delegacje w krypcie klasztoru, po czym o godz. 12.00 rozpocznie się msza święta w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym (kościół św. Anny).
Po mszy na Placu Wejhera zgromadzą się wszyscy uczestnicy uroczystości, goście oraz mieszkańcy, których powita prezes ZKP w Wejherowie. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpi prezydent Wejherowa, a o godz. 13.20 nastąpi uroczyste składanie kwiatów i wieńców przed pomnikiem Jakuba Wejhera.

Jakub Wejher (spotykana pisownia nazwiska: Weyher, Waier, Weier, Weiher), herbu Skarzyna (ur. 1609, zm. 20 lutego 1657). Wojewoda malborski w latach 1643-1657, od 1640 starosta bytowski. Był synem wojewody chełmińskiego Jana Wejhera i starościanki mirachowskiej Anny Szczawińskiej, wnukiem starosty puckiego Ernesta (za Władysława IV budowniczy portów Władysławowo i Kazimierzowo).
Patriota, fundator Wejherowa i Kalwarii Wejherowskiej, pochodził z jednej z najznamienitszych rodzin magnackich Pomorza, zaliczających się do elity możnowładczej Polski. Cesarz Ferdynand II w dowód uznania nadał mu tytuł hrabiowski.
Żonaty dwukrotnie: z Anną Elżbietą Schaffgotsch, a po jej śmierci z Joanną Katarzyną z Radziwiłłów.
Jakub Wejher zmarł po krótkiej chorobie 20 lutego 1657 r. w wieku 48 lat, nie zostawiając po sobie następcy rodu. Jego uroczysty pogrzeb odbył się w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Obecnie Jakub Wejher spoczywa w podziemnej krypcie kościoła klasztornego oo. franciszkanów pw. św. Anny. w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.