Medale dla działaczy „Solidarności”

Rocznica wydarzeń sierpniowych

Z okazji 43. rocznicy Sierpnia 1980 r. oraz powstania NSZZ „Solidarność” w Wejherowie odbyła się uroczystość, zorganizowana przez Stowarzyszenie „Wejherowska Wspólnota Pokoleń”.

 

W rocznicę historycznych strajków odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sierpniowe. W spotkaniu wzięli udział m.in. członkowie NSZZ „Solidarność”, pracownik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku dr Arkadiusz Kazański, starosta wejherowski Gabriela Lisius, członkowie Zarządu Powiatu Wejherowskiego Ludwik Zegzuła i Kazimierz Bistroń, prezes „Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń” Jan Wojewski oraz zaproszeni goście.
Podczas wydarzenia starosta wejherowski wręczyła zasłużonym działaczom „Solidarności” pamiątkowe medale z okazji 43. rocznicy Sierpnia 1980 r.
Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej w Wejherowie pod przewodnictwem ks. prałata Tadeusza Reszki i z udziałem ks. dziekana Daniela Nowaka.
Po nabożeństwie delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą działaczy NSZZ „Solidarność”, która znajduje się na ścianie kościoła farnego pw. Trójcy Świętej.

 

43 lata temu, 31 sierpnia 1980 r w sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie pomiędzy komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Był to efekt 18-dniowego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także w Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej oraz w zakładach pracy na terenie całej Polski, które przyłączyły się do protestów, określanych mianem Sierpnia’80.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.