Tablica w rocznicę
Śp. Lech Kaczyński, jako jedyny Prezydent RP w powojennej historii Wejherowa, odwiedził nasze miasto 10 lutego 2009 roku. W przeddzień piątej rocznicy tego ważnego wydarzenia, na ścianie wejherowskiego kościoła pw. Trójcy Świętej została odsłonięta tablica upamiętniająca wizytę Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w Wejherowie. Była ona związana z udziałem prezydenta w obchodach rocznicy zaślubin z morzem.

W uroczystości, która odbyła się 9 lutego br. wzięli udział m.in. posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Janusz Śniadek i Jarosław Sellin, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt z zastępcą Piotrem Bochińskim, radni miasta i powiatu, ks. prałat Tadeusz Reszka, przedstawiciele NSZZ „Solidarność, „Gazety Polskiej” i Gryfa Pomorskiego, Prawa i Sprawiedliwość z Wejherowa i okolic, Rady Kombatanckiej, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i mieszkańcy Wejherowa.
Wszyscy spotkali się najpierw na mszy św. w Kolegiacie. Ks. por. Bolesław Leszczyński, kapelan Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej RP, podczas kazania wspominał prof. Lecha Kaczyńskiego jako najbardziej wykształconego prezdenta Polski i jednego z najważniejszych, tych, którzy są solą tej ziemi.
Podczas mszy św. oraz na uroczystości odsłonięcia tablicy zaśpiewał pięknie Chór Męski „Harmonia”.
Na Skwerze im. Jana Pawła II, prowadzący uroczystość Jacek Drewa przypomniał zebranym życiorys śp. Lecha Kaczyńskiego. Tablicę odsłonili prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt (student prof. Lecha Kaczyńskiego) oraz ks. prałat Tadeusz Reszka.
Pod nową tablicą pamiątkową złożono kwiaty i zapalono znicze.
Uczestnicy uroczystości i zaproszeni goście spotkali się potem w Domu Parafialnym, w sali im. Jana Pawła II, gdzie mogli obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą działalności Lecha Kaczyńskiego, a także film pt. „Niosła go Polska”. Projekcję przygotował Klub „Gazety Polskiej”.
AK.
Jak zrodził się pomysł zamontowania tablicy ku czci Prezydenta na skwerze w Wejherowie? Spytaliśmy o to inicjatora, radnego Mieczysława Makurata.
– Pracuję w turystyce, sporo jeżdżę po Polsce i spotykałem wiele miejsc, w których uczczono postać nieżyjącego prezydenta. Pomyślałem, że w Wejherowie brakuje choćby tablicy, upamiętniającej wizytę Lecha Kaczyńskiego w naszym mieście – mówi radny Rady Miejskiej w Wejherowie. – Znalazłem ludzi dobrej woli, którzy wsparli tę inicjatywę finansowo. Koszt wykonania tablicy sfinasowaliśmy ze składek społecznych. Poparcie znalazłem też w osobach ks. dziekana Tadeusza Reszki i prezydenta Krzysztofa Hildebrandta.
{phocagallery view=category|categoryid=117|limitstart=0|limitcount=0|imageshadow=shadow1|detail=3|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaydescription=0|enableswitch=1|overlib=3|displayimgrating=0}