Ulice Gryfa Pomorskiego i Necla jak nowe

Zakończona inwestycja usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo oraz komfort jazdy

Domyka się kolejny ważny etap zmian w północnej części Wejherowa. Zakończono budowę ulic: Necla i Gryfa Pomorskiego na Śmiechowie. Liczący 1,6 km odcinek zyskał nową nawierzchnię, chodniki, ścieżkę rowerową, zatoki autobusowe, zieleń przyuliczną i pełną infrastrukturę. Ta inwestycja, która stanowi alternatywę dla dawnej krajowej „szóstki”, usprawni ruch w tej części miasta i poprawi bezpieczeństwo oraz komfort kierowców i pieszych.

 

To kolejny element sukcesywnie realizowanej strategii rozwoju Wejherowa. Na budowę władze miasta zdobyły dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W trakcie tej inwestycji nową nawierzchnię otrzymała również ulica Ogrodowa.
W oficjalnym zakończeniu realizacji tej inwestycji uczestniczył m.in. Marcin Horała, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wejherowscy prezydenci i radni, którzy oglądali efekty prac podczas przejazdu autobusem.
– Kierowcy mogą komfortowo i bez przeszkód poruszać się po wykonanym odcinku ulic Necla i Gryfa Pomorskiego. Jest to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w tej części miasta, obok budowy Węzła Śmiechowo (Zryw), która usprawni ruch w tej części Wejherowa. Dzięki której możliwe jest ominięcie dawnej drogi krajowej nr 6 – podkreśla Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Powstaje bezkolizyjne połączenie północ-południe we wschodniej części Wejherowa wraz z układem drogowym na Śmiechowie. Dzięki tej budowie ruch samochodów będzie dużo płynniejszy i mniej uciążliwy, przede wszystkim poprawi się bezpieczeństwo. Mamy strategię rozwoju miasta, którą realizujemy etapami i to jest jej kolejny wykonany element.
600 metrów ul. Necla
i 1000 metrów
ul. Gryfa Pomorskiego
Inwestycja drogowa objęła przebudowę 600-metrowego odcinka ul. Necla (od ronda w ul. Asnyka i Chmielewskiego) i liczącej kilometr ul. Gryfa Pomorskiego (do ul. Orzeszkowej). W miejscach przejść dla pieszych oraz skrzyżowań powstały azyle dla pieszych i wyspy rozdzielające kierunki ruchu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa wykonano oznakowanie aktywne przejść dla pieszych. Powstały chodniki, ścieżka rowerowa, zatoki autobusowe, miejsca postojowe oraz zjazdy do posesji. Wybudowana została kanalizacja deszczowa i oświetlenie. Usunięto kolizje z siecią gazową, ciepłowniczą, elektroenergetyczną oraz z sieciami teletechnicznymi. Przy ul. Necla i Drzeżdżona utwardzono teren i wybudowano 60. miejsc postojowych (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych) wraz z jezdnią manewrową. Wzdłuż nowo wybudowanej ulicy trwają nasadzenia drzew.
Bezpieczeństwo, komfort
i usprawniony ruch
– Budowa ulic Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie to kolejna inwestycja, która zasadniczo wpływa na rozwój infrastruktury drogowej miasta – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – To nie była łatwa inwestycja, szczególnie z powodu zmian w terenie, które wydarzyły się pomiędzy uzyskaniem pozwolenia na budowę a podpisaniem umowy z Wykonawcą. Osiedle rozrosło się, przybyło domów i zmieniło się również podejście w zakresie bezpieczeństwa ruchu różnych grup użytkowników pasa drogowego. Inwestycja realizowana była etapami, tak jak również pozwalało pozyskane dofinasowanie, przy konieczności prowadzenia objazdów. Roboty budowlane były poprzedzone badaniami archeologicznymi. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości, co było nieuniknione przy tego typu pracach budowlanych, dlatego dziękujemy wszystkim mieszkańcom za cierpliwość. Efektem jest ponad półtorakilometrowy odcinek nowej drogi, który zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ruchu oraz zwiększy komfort jazdy. Warto również zaznaczyć, iż w trakcie tej inwestycji nową nawierzchnię otrzymała ul. Ogrodowa. Jej mieszkańcy byli informowani we wcześniejszych latach, iż docelowe utwardzenie ulicy nastąpi wraz z przebudową ul. Gryfa Pomorskiego.
Mieszkańcy i radni
zadowoleni
Z budowy ulicy cieszą się mieszkańcy i wejherowscy radni, którzy zabiegali o realizację tej inwestycji: Mariusz Łupina, Jacek Gafka, Tomir Ponka oraz Henryk Jarosz. Jak podkreślają radni, będzie to nie tylko jedna z większych inwestycji drogowych w najbliższym czasie, ale również jedna z ważniejszych z punktu widzenia mieszkańców.
– Przejeżdżam tą ulicą codziennie i jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego, bo jest imponujący – mówi Marian Dampc, mieszkaniec Wejherowa. – Jest przede wszystkim bezpiecznie, piesi nie muszą się obawiać rowerzystów, którzy mają swoją ścieżkę, jest zieleń. Ta ulica poprawiła także estetykę tej części miasta.
W spotkaniu uczestniczyli także radni m.in. Piotr Bochiński, Justyna Ostrowska, Rafał Szlas i Leszek Szczypior oraz zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz i sekretarz miasta Bogusław Suwara.
Wspólne finansowanie
Inwestycja kosztowała ponad 12,8 mln zł, z czego ponad 4,4 mln zł władze miasta pozyskały z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Swój udział w tej inwestycji miał także PEWiK, który przebudował sieć wodociągową i kanalizację sanitarną za prawie 1,8 mln zł. Reszta to środki miasta. Natomiast Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. ze środków własnych wykonało przebudowę sieci ciepłowniczej na odcinku ul. Gryfa Pomorskiego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.