Wodne Ogrody zapraszają mieszkańców Wejherowa

Rekreacja, treningi, koncerty, gastronomia i inne atrakcje w Centrum Integracji Społecznej

Basen rekreacyjny z wodnymi atrakcjami i podgrzewaną ekologicznie wodą, dzika rzeka, ławki z masażem powietrznym, kurtyna wodna, siatka do wspinaczki, zjeżdżalnie, a wszystko dostosowane dla osób niepełnosprawnych – Wodne Ogrody czekają na mieszkańców! W obiekcie odbywają się też treningi, koncerty, a w planie są potańcówki i karaoke.

 

W historycznym miejscu została przywrócona dawna funkcja w nowoczesnej formie i odpowiadająca na współczesne zapotrzebowanie. Powstało przyjazne i atrakcyjne miejsce do rodzinnego wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. Obiekt jest otwarty będzie codziennie w godz. 10-20. Dla mieszkańców Wejherowa, którzy już posiadają albo wyrobią sobie Kartę Mieszkańca, ceny są promocyjne, o 50 % niższe.

 

– Otwierając nowy kompleks basenów kąpielowych „Wodne Ogrody” przywracamy temu miejscu historyczną funkcję i dawną atrakcyjność. Wszystkich mieszkańców, gości i turystów serdecznie zapraszam do nowego obiektu. Wierzę, że to nowe – nasze wspólne – miejsce, spełni Państwa oczekiwania i przyniesie wiele radości – podkreśla prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Nowy obiekt stanowi uzupełnienie naszej infrastruktury rekreacyjno-sportowej i turystycznej. Jest to długo oczekiwana i przygotowywana inwestycja, bowiem prace nad przygotowaniem rewitalizacji tzw. starego basenu przy ul. Kalwaryjskiej trwały kilka lat. Odbyły się liczne konsultacje z mieszkańcami, którzy podkreślali sentyment do tego miejsca i związane z nim miłe wspomnienia.
W otwarciu obiektu 11 sierpnia br. uczestniczyli m.in. wiceminister Marcin Horała i wojewoda pomorski Dariusz Drelich, włodarze okolicznych samorządów, wejherowscy radni oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i przedstawiciele innych instytucji.

„Wodne Ogrody” powstały między ulicami Kalwaryjską i Strzelecką, w miejscu basenu otwartego 2 lipca 1939 r. przez ówczesnego burmistrza Wejherowa Teodora Bolduana. Uruchomiony po wojnie tzw. stary basen z czasem zaczął popadać w ruinę i został zamknięty w 1990 roku.

Co zawiera zespół basenów?

Przestrzeń w „Wodnych Ogrodach” została podzielona na część basenową i wypoczynkową. W ramach inwestycji powstał m.in. basen rekreacyjny z tzw. „dziką rzeką”, czterema torami do pływania, gejzerami powietrznymi, leżanką z masażem powietrznym, ławką z masażem powietrzny, kurtyną wodną, siatką do wspinaczki i zejściem dla niepełnosprawnych. Woda we wszystkich basenach jest podgrzewana poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii.
Dla dzieci przygotowano wodny plac zabaw, w którym znajduje się statek piracki z armatkami wodnymi, zjeżdżalniami, siatką wspinaczkową oraz wodnymi armatkami. Atrakcją są także trzy zjeżdżalnie: rurowa (zamknięta), „rodzinna” i pontonowa zakończone basenem hamownym.
Na terenie obiektu znajduje się m.in. restauracja z tarasem, podzielona na tzw. część mokrą (dla gości obiektu) i suchą. Na terenie Wodnych Ogrodów znajduje się także budynek techniczny, którego dach wykorzystano na dodatkowe plażowisko i wejście na 3 zjeżdżalnie.

Woda ogrzewana ekologicznie

Do ogrzania wody basenowej wykorzystane zostały odnawialne, ekologiczne źródła energii. Zainstalowano dwie duże pompy ciepła, a dla obniżenia kosztów zużycia przez nie energii elektrycznej dach budynku szatniowo – gastronomicznego został pokryty panelami fotowoltaicznymi. Przy niższych temperaturach powietrza i słabszej wydajności pomp ciepła zapewnione jest dogrzewanie z węzła OPEC.

Koszty będą niższe o ponad 12 mln zł

Planowana wartość wszystkich robót wynikających z projektu, badań archeologicznych, budowy i wyposażenia oraz nadzorów inwestorskich zamknęła się wg zawartych umów kwotą prawie 50,7 mln zł. Natomiast z uwagi na możliwość odzyskania podatku VAT koszt, jaki poniesie Urząd Miejski w Wejherowie po rozliczeniu, to 41,2 mln zł. W tym mieści się dofinansowanie w wysokości 2,7 mln ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz uzyskana przez miasto preferencyjna pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego na bardzo dobrych warunkach w kwocie 10 mln zł.
Reasumując, Miasto bezpośrednio ze swojego budżetu przeznaczyło na inwestycję ok. 38,5 mln zł.
Wykonawcą zadania był Stanisław Repiński prowadzący Zakład Robót Ogólnobudowlanych.

Trening z mistrzem

W Centrum Integracji Społecznej „Wodne Ogrody” odbywają się treningi aqua new walking. W jednym z nich wziął udział Robert Korzeniowski, zdobywca 4 złotych medali igrzysk olimpijskich i propagator zdrowego stylu życia. Mistrz olimpijski spotkał się również z mieszkańcami, uprawiającymi nordic-walking, na którym interesująco opowiadał o swoich przygodach sportowych. Pochlebnie wyraził się o Wodnych Ogrodach Wejherowie.
– Gratuluję wszystkim, którzy podjęli pomysł i projekt budowy Wodnych Ogrodów. Oddanie społeczności wejherowskiej obiektu na miarę XXI wieku, z którego mogą korzystać wszyscy sportowo i rekreacyjnie, jest wielkim atutem – powiedział Robert Korzeniowski.
– Jest dużo miejsca i są bezpieczne nawierzchnie – to bardzo fajny obiekt do prowadzenia aqua fitnessu na wolnym powietrzu – dodaje Anna Kuryłek, trener aqua new walking (wykorzystanie techniki nordic walking w wodzie), która prowadzi zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców Wejherowa. Godzinne treningi odbędą się w dniach: 24, 29, 30.08 oraz 5, 7, 12, 13.09 w godz. 17.00, 17.55 i 18.50.

 

Muzyka i poezja nad wodą

Obiekt nawiązuje także do swojej innej historycznej funkcji sprzed 80 lat. Okazuje się, że Wodne Ogrody to nie tylko możliwość rekreacji, zabawy i treningów w wodzie. To również okazja do zjedzenia posiłku oraz do posłuchania dobrej muzyki.
W Centrum Integracji Społecznej odbył się inauguracyjny koncert zespołu New Blues Bathalion, który wystąpił w składzie: Piotr Wojciechowski, Zenon Głowienka, Sebastian Pasicki i Piotr Sewerniak. Świetna muzyka i znakomita atmosfera współgrała z pięknym widokiem oświetlonych wieczorem basenów.
Kolejne koncerty zaplanowano: 24.08 (dzisiaj) – polskie hity lat 80.-90., 31.08 – poezja śpiewana, szanty, 1.09 – blues i rock, 8.09 – muzyka akustyczna.
Jak informuje Olgierd Bojke, wicedyrektor Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych odpowiedzialny za Wodne Ogrody, planowane są także spotkania z poezją (pierwsze z nich pn. „Poetyckie pranie” odbyło się w minioną niedzielę 20.08), a także potańcówki i zabawy karaoke.

2 tysiące osób w 2 dni

– Rekreacja, treningi, muzyka, poezja, zabawa, czyli szeroko pojęty wypoczynek i rozrywka – to wszystko można znaleźć w naszym Centrum Integracji, do którego zapraszamy zwłaszcza mieszkańców Wejherowa – mówi Olgierd Bojke. – Cieszymy się z dużego zainteresowania zarówno wejherowian, jak i gości spoza miasta. W ciągu pierwszych dwóch dni działania Wodnych Ogrodów przez obiekt przewinęło się blisko dwa tysiące trzysta osób! Załoga dała sobie świetnie radę. Wprawdzie była spora kolejka, ale staraliśmy się ją rozładować i zadbać, aby wszyscy weszli do obiektu. Nie dopuszczamy do przepełnienia obiektu. Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy funkcjonowali w przyzwoitej strefie.

Bilety można kupić online, ale ta forma zakupów obejmuje tylko 15 procent dostępnych biletów. Pozostałe można kupić w kasie obiektu. Nawet jeśli w internecie pojawia się informacja o wyczerpaniu limitu biletów online, można je kupić na miejscu.

 

 

Zdaniem użytkowników 
Atrakcje dla całej rodziny

Jolanta Lesnau z Wejherowa
– Jestem tutaj z córką i wnuczką, jesteśmy bardzo zadowolone. Bilety kupiliśmy bez problemu w kasie, chociaż trochę się obawiałam, czy się uda. Słyszałam wcześniej, że trudno się tutaj dostać. Dzisiaj nie było żadnego problemu.
Takie baseny i różne wodne urządzenia to dla dzieci wielka frajda, ale dorośli też mają przyjemność z pływania, zjeżdżania ze zjeżdżalni, jeśli ktoś to lubi. Myślę, że wszyscy są zadowoleni.

Dorota Stawicka z Borkowa koło Gdańska
– Dowiedzieliśmy się o otwarciu Wodnych Ogrodów i kupiliśmy bilety przez internet. Wprawdzie pogoda nie dopisała, bo jest pochmurno, ale i tak jest fajnie. Woda jest cieplutka, na basenach jest czyściutko, dzieci cały czas mają zajęcie. Zabawa w Wodnych Ogrodach to dla nich wielka frajda. Nie żałujemy, że tu przyjechaliśmy całą rodziną

Bogdan Krawczyk z Wejherowa
– Wodne ogrody to bardzo ładny obiekt, widać, ze materiały, z których został zrobiony są wysokiej jakości – trwałe i jednocześnie łatwe do utrzymania. Długo posłuży mieszkańcom miasta i gościom. Bardzo lubię pływać, więc póki pogoda pozwala, przychodzę tu codziennie. Dotychczas nie miałem takiej możliwości, a teraz korzystam. Wejherowianie, którzy maja Kartę Mieszkańca mogą korzystać z niższych cen, więc warto odwiedzić Wodne Ogrody.

Beata i Mateusz Złotek z Lęborka
– Bilety kupiliśmy przez internet i trochę się zmartwiliśmy, że w dzień pobytu w Wejherowie pogoda się nieco popsuła. Mimo to przyjechaliśmy na baseny i jesteśmy zadowoleni. Na szczęście nie pada. Dzieci cały czas w wodzie, a my wypoczywamy na leżakach. Nowy obiekt jest bardzo ładny i atrakcyjny, w Lęborku takiego nie mamy, a szkoda.

Anna Kasprzak z Wejherowa
– W Wodnych Ogrodach jesteśmy z rodziną pierwszy raz, podobnie jak większość użytkowników. Ogólnie bardzo nam się podoba, a najbardziej cieszą się dzieci. Woda jest ciepła, atrakcji nie brakuje, zwłaszcza dla najmłodszych. Dobrze że taki obiekt powstał w Wejherowie.

Lech Śleziński z córka Dominiką i synem Piotrem z Mostów w gminie Kosakowo
– Dopiero przyjechaliśmy i na razie poznajemy obiekt, który robi duże wrażenie. Jest ładnie i nowocześnie, a wyposażenie jest atrakcyjne. Dominika i Piotrek zamierzają zjeżdżać z dużych zjeżdżalni, bo są w odpowiednim wieku.
Na pewno przyjedziemy tu ponownie i zachęcimy znajomych. Fajnie, że w Wejherowie otwarto Wodne Ogrody. Nie ma podobnego w całym Trójmieście i okolicy.

Pani Krystyna ze Sławutowa (powiat pucki)
– Razem z mężem i wnuczkami przyjechaliśmy zobaczyć Wodne Ogrody i zapewnić dzieciom rozrywkę. Wodne Ogrody to dla nich coś nowego, coś innego, świetnie się bawią, ponieważ mają dużo atrakcji. Jesteśmy spokojni, bo dzieci korzystają z basenu przeznaczonego dla najmłodszych. Ważne, że jest bezpiecznie.

 

Bilet normalny godzinny kosztuje 40 zł, trzygodzinny – 80 zł, a całodniowy – 100 zł.
Posiadacze Wejherowskiej Karty Mieszkańca mają 5 % zniżki i zapłacą kolejno: 20 zł, 40 zł i 50 zł. Wyrobienie karty przez mieszkańców Wejherowa, w tym dzieci od lat 4, nie jest skomplikowane. Wszystkie dzieci do ukończenia lat 3 mają wstęp wolny. Poza tym przewidziane są również inne zniżki.
Z cennikiem i regulaminem można się zapoznać na stronie: www.wodneogrodywejherowo.pl

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.