Uroczystości dożynkowe w powiecie wejherowskim

W najbliższą niedzielę, 27 sierpnia odbędą się pierwsze w tym roku uroczystości dożynkowe w powiecie wejherowskim. Święto plonów celebrować będą gminy: Luzino, Łęczyce i Gniewino. Inne gminy zaplanowały Dożynki w późniejszych terminach.

 

Uroczystości dożynkowe w gminie Łęczyce odbędą się w Bożympolu Wielkim. W tamtejszym kościele św. Piotra Apostoła o godz. 14.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św., a potem uczestnicy przejdą korowodem dożynkowym w rejon sceny w parku.
Koncerty, konkursy, warsztaty i zabawy rozpoczną się ok. godz. 15.30. Organizatorzy gminnych dożynek zapewnili wiele atrakcji. Nie zabraknie tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz koncertu Gminnej Orkiestry Dętej. Będzie też dużo muzyki, zarówno do słuchania, jak i do tańca. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Energy Folk.

* * *

Tego samego dnia, czyli w niedzielę 27 sierpnia zaplanowano Dożynki w Luzinie. Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony zostanie odprawiona o godz. 13.30 w kościele św. Wawrzyńca, a potem korowód dożynkowy przejedzie w rejon obiektów sportowych na ul. Olimpijskiej, gdzie od godz. 15.00 zaplanowano część oficjalną oraz zabawę. W programie gminnych dożynek znalazły się m.in. konkursy (m.in. na najpiękniejszy wieniec dożynkowy), koncert Gminnej Orkiestry Dętej, spektakl taneczny Dora Dance, program kabaretowy i muzyka disco polo. Nie zabraknie stoisk regionalnych i magicznego pokazu laserów.

* * *

Gmina Gniewino od kilku lat organizuje święto plonów w innej formie.
27 sierpnia po raz kolejny odbędzie się Święto Chleba i Miodu w Zagrodzie Gburskiej i Rybackiej w Nadolu. W godz. 11-17 zaplanowano m.in.: konkurs wieńców dożynkowych, kiermasz regionalnych produktów i rękodzieła oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. Na przystani w Nadolu w godz. 11-20 odbędą się natomiast występy zespołów folklorystycznych, a wieczorem – zabawa przy akompaniamencie Gdańskiej Orkiestry Ogrodowej.

* * *

W pięknej gminie Linia Święto Plonów odbędzie się w niedzielę 3 września w Strzepczu, nad jeziorem.
Również 3 września Dożynki zaplanowano w nadmorskiej gminie Choczewo. Po mszy św., która rozpocznie się w kościele o godz. 12.00, uczestnicy przeniosą się na stadion, gdzie przygotowano wiele atrakcji. Na scenie wystąpią zespoły i soliści, a wśród nich Weronika Korthals oraz znany zespół „Tulia”. W programie jest też występ słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i kurpiowskiego zespołu „Carniacy”.

* * *

W gminie Szemud tegoroczne Dożynki będą trwały aż dwa dni i będzie to święto wyjątkowe, bo wojewódzkie, przygotowywane razem z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem. Pomorskie Święto Plonów w Szemudzie odbędzie się w dniach 9-10 września. Zaplanowano m.in. barwny korowód, stoiska artystyczne i bogaty program kulturalny, w tym muzyczny.

* * *

Gmina Wejherowo będzie natomiast gospodarzem Powiatowo-Gminnych Dożynek, które odbędą się 17 września br. O szczegółach tej tradycyjnej i pełnej atrakcji uroczystości poinformujemy w kolejnym wydaniu „Pulsu Wejherowa”.

* * *

Święto Chleba odbędzie się też w niedzielę 27 sierpnia w Wejherowie, w parafii św. Leona Wielkiego.
Piszemy o tym na str. 13

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.