Nowy projekt nowej ulicy Hallera

Trudne oczekiwania Pomorskiego Konserwatora Zabytków

W wejherowskim ratuszu odbyło się spotkanie z radną Justyną Ostrowską, którego tematem były dalsze konsultacje projektu remontu ulicy Hallera. Ulica Hallera wymaga remontu, który władze Wejherowa chcą przeprowadzić.

 

Jak wyjaśnia Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta miasta, poprawiony projekt został przygotowany zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które wprowadzają liczne ograniczenia. W takiej formie zostanie złożony do biura Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zgodnie z wytycznymi tej instytucji, na ulicy Hallera może nastąpić jedynie wymiana płyt chodnikowych na płytki betonowe 35x35x5 cm. Jezdnia powinna być jedynie sfrezowana i położona nowa nawierzchnia mineralno-asfaltowa. W wytycznych konserwatora mowa jest także o przywróceniu nawierzchni brukowej, jako o rozwiązaniu optymalnym. Jednakże ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej i duży ruch uliczny, bruk spowoduje nadmierny hałas. Urząd Miejski w pierwszej kolejności zaproponował pozostawienie nawierzchni asfaltowej.
Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 23.01.2023 r., przydrożna aleja lipowa została wpisana do rejestru zabytków, co dodatkowo nakłada na miasto m.in. obowiązek wykonania robót pod nadzorem dendrologicznym, a o docelowej szerokości chodników zadecyduje zasięg systemu korzeniowego drzew i opinia dendrologa. To może prowadzić do zwężania chodników.
– Do remontu ul. Hallera przygotowujemy się od dłuższego czasu. Były już konsultacje z mieszkańcami, powstał nawet projekt. W efekcie działań Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ten czas się wydłużył. Należało również wprowadzić zmiany w projekcie – wyjaśnia radna Justyna Ostrowska. – Mam nadzieję, że konserwator zabytków tym razem zaakceptuje nowy projekt i realizacja tak długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji dojdzie do skutku. Mieszkańcy czekają na remont tak ważnej dla miasta ulicy. Realizacja inwestycji przyczyni się do podniesienia funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej oraz do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.