Malowanie i przyjaźń

Wejherowianki w Stawigudzie

W lipcu w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie w okolicach Olsztyna odbył się wernisaż wystawy poplenerowej Stawiguda 2023. W plenerze malarskim oraz w wernisażu wzięły udział malarki ze Stowarzyszenia Plastyków im. Stefana Lewińskiego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim Oddział w Wejherowie.

 

Mieszkanki Wejherowa przyjechały do Stawigudy na zaproszenie Koła Malarskiego, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w tej gminie. Działanie wsparł Michał Kontraktowicz wójt gminy Stawiguda, a gościny udzielił Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Olimpijczyków Polskich w Stawigudzie.
Współpraca między malarkami rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy malarki ze Stawigudy przyjęły zaproszenie Teresy Uzdrowskiej, prezes Klubu Plastyka w Wejherowie do wspólnego malowania w Dębkach nad morzem. Później panie ze Stawigudy i z Wejherowa kilkakrotnie spotykały się w tej pięknej nadmorskiej miejscowości.
W lipcu 2022 r. po raz pierwszy wejherowianki pojechały z rewizytą do Stawigudy, gdzie w tym roku gościły po raz kolejny.
Zawarte podczas plenerów znajomości przerodziły się w niezwykłą przyjaźń, która owocuje pięknymi pracami.
W Galerii Leśnej prezentowane są prace, które są prezentem od malarek z Kaszub dla Gminy Stawiguda oraz obrazy pań z Koła Malarskiego w Stawigudzie.

 

Przy sztalugach na wejherowskim rynku

Po raz dziewiąty członkowie Stowarzyszenia Plastyków im. Stefana Lewińskiego przy ZKP w Wejherowie prowadzą letnie warsztaty plastyczne na rynku, prezentując także swoje obrazy. Można ich spotkać przy sztalugach w każdą środę i piątek w godz. 10.00-16.00, pod warunkiem, że jest sprzyjająca pogoda.
Obecność artystów plastyków na rynku zaakceptowali nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. Niektórzy już od początku maja dopytują o możliwość oglądania obrazów. Część z nich trafia do wejherowskich mieszkań, innych miast naszego kraju, a nawet za granicę. To pomysł zaczerpnięty z innych zabytkowych miast, gdzie zawodowi artyści wystawiają swoje prace w przestrzeni publicznej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.