Monaster w Grabowcu istnieje od 25 lat

Jedyny taki w Polsce!

Kilka kilometrów od Szemuda w powiecie wejherowskim istnieje miejsce ciekawe i niezwykłe. Jedyny w Polsce Monaster Najświętszej Dziewicy na Pustyni w Grabowcu funkcjonuje tam już 25 lat. Z okazji jubileuszu, na początku lipca Siostry Betlejemki zaprosiły gości na Dzień Dziękczynienia, który był okazją do poznania historii i codziennego życia w klasztorze.

 

8 lipca br. na mieszkańców gminy Szemud i powiatu wejherowskiego oraz na wakacyjnych gości w Grabowcu czekała m.in. ciekawa wystawa o historii monasteru (można ją tam nadal obejrzeć).
Można było także wziąć udział w warsztatach rękodzieła, skorzystać z poczęstunku, a przede wszystkim wziąć udział w adoracji i we wspólnej modlitwie. W pięknym kościółku odprawiona została msza święta.
Klasztor-monaster Najświętszej Dziewicy na Pustyni w Grabowcu zrzesza Mniszki od Betlejem od Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy i od Świętego Brunona. Ta gałąź mniszek została założona we francuskiej miejscowości Chamvres w 1951 roku.
Na wystawie w klasztorze dowiedzieliśmy się, że w czasach posoborowej odnowy liturgicznej siostry spotkały się z chrześcijanami z Kościoła wschodniego, odkrywając bogactwo liturgii Wschodu i tradycje ikonograficzne. Otwarcie na chrześcijański Wschód odbyło się za sprawą uczniów. św. Brunona, którzy doradzili siostrom odwiedzić monastery greckie. „Bogactwa duchowe przejęte od monastycyzmu wschodniego kształtują nasz sposób wcielania mądrości życiowej św. Brunona…” – czytamy m.in. na wystawie.
Monaster w Grabowcu koło Szemuda jest jedynym miejscem tej wspólnoty zakonnej w Polsce. Macierzysty klasztor wspólnoty mieści się w Grand-Chartreuse koło Grenoble we Francji. Uznana za Rodzinę monastyczną na prawie papieskim, wspólnota jest instytucją całkowicie przyporządkowaną kontemplacji. Rytm życia w monasterze wyznaczają modlitwa i praca.

Siostry piszą ikony, zdobią ceramikę i rzeźby sakralne, przygotowują medaliki i różańce, przepisują święte teksty, pracują w ogrodzie. Niektóre siostry kontaktują się z osobami odwiedzającymi klasztor, przyjmują gości w części dla nich dostępnej, rozmawiają z nimi. Inne żyją w odosobnieniu w niedostępnej części monasteru.

Obecnie w Grabowcu mieszka 16 mniszek.

Jest to miejsce ciszy, milczenia, pełne modlitwy, ale nie całkowicie zamknięte. Świadczy o tym choćby ostatnie jubileuszowe wydarzenie. W każdą niedzielę jest możliwość uczestniczenia we mszy św. w kościółku w Grabowcu o godz. 9.00 (podczas wakacji o godz. 9.30). Niezwykła Eucharystia, ubogacona pięknym śpiewem sióstr (nie ma organów) jest niesamowitym przeżyciem

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.