Keller, Perszon i Fopke

Gryfy Literackie zostały wręczone

Kasia Keller, ks. prof. Jan Perszon oraz Tomasz Fopke zostali laureatami Konkursu „Gryf Literacki 2022”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Majkowskiego w Wejherowie pod patronatem prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta. Podczas gali w bibliotece wręczono nagrody dwojgu laureatom, ponieważ ks. Jan Perszon nie mógł przyjechać na uroczystość.

 

W tym roku do nagrody Gryf Literacki nominowane zostały aż 53 książki, które ukazały się pod koniec 2021 oraz w 2022 roku. Są to książki związane z naszym regionem – osobą autora, bądź tematyką.
Kasia Keller, autorka książek dla dzieci, otrzymała nagrodę w kategorii literatura piękna.
– Jestem zaszczycona tym wyróżnieniem – powiedziała laureatka podczas gali konkursu. – To nie jest moja pierwsza nagroda, ale to właśnie ona jest dla mnie szczególna. Każdy rzemieślnik, każdy artysta chce być doceniony na własnym podwórku i to się właśnie dzisiaj wydarzyło. Wybrali mnie sąsiedzi. Dziękuję!
W kategorii popularnonaukowej laureatem został ks. Jan Perszon za książkę „Świętych obcowanie czy spirytyzm”.
W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę „Kaszubski Gryf Literacki”, a otrzymał ją Tomasz Fopke za publikację „Kolędy wejherowskie”.
– „Kolędy wejherowskie” traktuję jako pewien rodzaj podsumowania mojej ponad 20-letniej współpracy z Duchową Stolicą Kaszub – Wejherowem – powiedział Tomasz Fopke. – Wejherowo zasługuje na to, żeby je opiewać, a kolęda jest ze wszech miar właściwą do tego pieśnią.
Laudacje na cześć laureatów wygłosili: Maja Kraśnicka, Dariusz Majkowski i Jan Trofimowicz.
– Gratuluję wszystkim laureatom – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który wspólnie z zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem wręczył nagrody. – Pani Kasiu, trzeba mieć niesamowitą wyobraźnię i wyczucie, aby poznawać świat dzieci. Niewiele jest osób, które potrafią w tym świecie poruszać się w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie najmłodszych, a do tego jeszcze w delikatny sposób edukować i wychowywać. Drugi z laureatów – ks. prof. Jan Perszon jest cały w sobie Kaszubą, potrafi dotrzeć do człowieka – poprzez słowo, pielgrzymowanie, opiekę. Jest człowiekiem niesamowitym. Podobnie jak wyróżniony Kaszubskim Gryfem Literackim Tomasz Fopke – prawdziwy Kaszuba. Człowiek, który lubi ludzi i otacza się nimi. Niektórzy twórcy są osamotnieni. Oczywiście obserwują ludzi, ale z nimi nie przebywają. A Pan potrafi to doskonale połączyć. Gratuluję odwagi wyboru jurorom.
Szczególne podziękowania prezydent Wejherowa przekazał dyrektor biblioteki, Ewelinie Magdziarczyk-Plebanek, wręczając Medal Jubileuszowy z okazji 380. rocznicy powstania miasta. Krzysztof Hildebrandt podziękował także wszystkim zaangażowanym w konkurs pracownikom biblioteki.
Wśród gości znaleźli się członkowie kapituły oraz Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa oraz Leszek Szczypior, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.