Mundury dla OSP na 150-lecie

Dla bezpieczeństwa strażaków i mieszkańców

Podczas spotkania organizacyjnego, związanego z przygotowaniami do obchodów 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie, sekretarz miasta Bogusław Suwara przekazał naczelnikowi OSP Maciejowi Ziółkowskiemu 2 komplety umundurowania specjalnego dla nowych druhów ochotników.

 

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie Maciej Ziółkowski poinformował, że wejherowskie OSP liczy obecnie 60 druhów ochotników, z czego 23 druhów zaliczanych jest do tzw. grupy operacyjno-technicznej. W jej skład wchodzą strażacy po szkoleniach technicznych i specjalistycznych, co umożliwia im udział w działaniach ratowniczych i bojowych.
– Mundury specjalne ulegają zużyciu i zniszczeniu podczas ćwiczeń i akcji bojowych. Trzeba często je wymieniać, gdyż nie może być na nich rozdarć ani przetarć, bo to może zagrażać zdrowiu strażaka-ratownika – wyjaśnia naczelnik Maciej Ziółkowski.
W skład kompletu umundurowania specjalnego wchodzą spodnie, kurtka do działań ratowniczo-gaśniczych i lekka kurtka do ratownictwa technicznego. Strażak-ratownik musi posiadać buty bojowe, hełm i ubranie specjalne.
Średni koszt wyposażenia osobistego strażaka wynosi około 5 tys. zł, ale z kosztami umundurowania galowego oraz kosztami szkolenia może sięgać nawet 10 tys. zł.
– Samorząd Wejherowa kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo mieszkańców, a na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Dotyczy to także prewencji, monitoringu i działań operacyjnych – powiedział sekretarz miasta Bogusław Suwara.
W trakcie spotkania i z udziałem zespołu organizacyjnego w tym m.in. Iwony Piastowskiej – kierownik Wydziału Ogólno-Organizacyjnego i Patrycji Falkowskiej – nowego szefa Inspektoratu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, omówiono stan przygotowań do planowanych na wrzesień obchodów 150-lecia wejherowskiej OSP, a także bieżącej współpracy strażaków-ochotników z Urzędem Miejskim.
W ramach przygotowań do jubileuszu OSP zostanie wydrukowany folder okolicznościowy w postaci książkowej, w którym znajdą się informacje o działalności i historii OSP Wejherowo.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.