Coraz więcej instalacji solarnych

Oszczędności i ochrona środowiska naturalnego przemawiają za instalacją kolektorów słonecznych na dachach domów i budynków publicznych. W ramach projektu  „Czyste powietrze Gminy Luzino” takie nowoczesne i ekologiczne urządzenia wykorzystywane są w gospodarstwach domowych oraz w szkołach. Zainteresowanie mieszkańców gminy jest bardzo duże, zwłaszcza, że można uzyskać dofinansowanie zakupu instalacji.

W Luzinie i innych miejscowościach gminy taki widok nie należy do rzadkich.
W Luzinie i innych miejscowościach gminy taki widok nie należy do rzadkich.

Projekt „Czyste powietrze Gminy Luzino” finansowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013. W wyniku tego przedsięwzięcia do ubiegłego roku na terenie gminy Luzino zamontowanych zostało 250 kompletów instalacji solarnych na domkach jednorodzinnych w Gminie Luzino.
W kolektory słoneczne wyposażone zostały także szkoły podstawowe w Wyszecinie, Barłominie i Luzinie.
Ale to nie koniec, ponieważ wiosną 2014 roku instalacje solarne otrzyma kolejnych 100 domów w gminie. W ramach RPO gminie przyznano dodatkowe środki, dzięki którym można dofinansować kolejne instalacje na budynkach. Okazuje się, że chętnych jest sporo.
– Zgłoszenia w postaci ankiet zbieraliśmy od 12 sierpnia do 6 września ubiegłego roku. Zainteresowanych było ponad 200 właścicieli nieruchomości w gminie – informuje Angelika Lińska z Urzędu Gminy w Luzinie. – Dofinansowanie mogło uzyskać tylko 100 osób, a w tym roku dokładnie 70, ponieważ 30 mieszkańców oczekiwało jeszcze z poprzedniego naboru. Decydująca była więc kolejność zgłoszeń.
Żeby zainstalować kolektory słoneczne na dachu, trzeba zainwestować częściowo własne pieniądze. Unia Europejska dofinansowuje 75 procent kosztów zakupu trzech paneli (ich cena wynosi ok. 13,5 tys. zł), zaś koszt montażu finansowany jest przez mieszkańca.
Jednak oszczędności, wynikające z mniejszych rachunków za ciepłą wodę rekompensują wydatki. Kolektory kumulują energię w słoneczne dni i są tanim sposobem na czerpanie korzyści ze źródeł odnawialnych.
– Tego rodzaju inwestycje są korzystne z różnych powodów, m.in. ze względów ekologicznych – mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. –  Jesteśmy jedyną gminą w powiecie wejherowskim, która realizuje taki projekt i wspiera finansowo mieszkańców, instalujących urządzenia solarne.              
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.