KLIMATycznie, ciekawie i pożytecznie

Duże zainteresowanie mieszkańców

Tegoroczny II Piknik Ekologiczny, zorganizowany w ramach drugiej edycji akcji „KLIMATycznie w Wejherowie”, poświęcony był zieleni i wodzie. Celem wydarzenia było zachęcenie mieszkańców do zmiany nawyków, jakie może każdy poczynić w celu ochrony środowiska i klimatu.

 

Informacje jak oszczędzać wodę, jak ważna jest dla nas zieleń, czytanie bajki ekologicznej, wykonywanie breloczków z drewna, malowanie toreb, tworzenie wianków ze słomy, bomb nasiennych i domków dla owadów, wymienialnia książek oraz gry, zabawy z nagrodami wypełniły sobotni festyn w parku.
– Człowiek nie może żyć bez przyrody i takie wydarzenia muszą nam o tym przypominać – powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa podkreślając, że piknik odbywa się w parku miejskim – pięknym, zielonym sercu miasta. – Podejmujemy różne inicjatywy, które mają na celu ochronę środowiska i klimatu, zdając sobie sprawę, jak nasze działania będą wpływały na kolejne pokolenia, a ten piknik przyrodniczy ma nam te zagadnienia uświadamiać, przybliżać i uczyć.
– Tegorocznemu piknikowi przyświeca hasło: woda i zieleń. Można dowiedzieć się od specjalistów, jak zagospodarować wodę z naszych rynien, co zrobić, żeby deszczówka, której jest tak niewiele, podlewała nasze ogrody, jak dobrze dobrać roślinność do naszego ogrodu – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Jest też dużo dobrej zabawy, gier i konkursów, ciekawych spotkań, warsztatów. Cieszę się, że w wydarzenie włączyło się aż tylu partnerów, którym bliska sercu jest ekologia i troska o nasze środowisko.
Mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym przypadły do gustu ekologiczne warsztaty, zabawy zręcznościowe i gry wykonane z materiałów z odzysku. Za przyniesione elektrośmieci można było otrzymać sadzonkę.
– To piękna inicjatywa, która nam mieszkańcom uświadamia, jak mało wiemy o naszym środowisku, które nieświadomie często dewastujemy, dużo dowiedziałam się podczas krótkiej prelekcji przyrodnika – mówi Joanna Bielec z Wejherowa. – Moja córka świetnie się bawiła podczas warsztatów malowania toreb. Wyszła piękna ekologiczna torba na zakupy.
– Spacer w naszym pięknym parku to zawsze wielka radość, a dzisiaj dodatkowo wracam z sadzonkami róży i cytrynowca – dodaje Janina Baranowska.
Podczas pikniku mieszkańcy mieli możliwość założenia Wejherowskiej Karty Mieszkańca.

 

Partnerzy i współorganizatorzy

Szereg atrakcji przygotowało Nadleśnictwo Wejherowo, Ekofabryka i Zakład Usług Komunalnych, Dział Edukacji Przyrodniczej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Ekodolina z Łężyc, Wejherowskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie, Straż Miejska w Wejherowie oraz partnerzy Wejherowskiej Karty Mieszkańca – Cristap i Etnopracownia. Obecne były szkółki roślin z Barłomina i Kolincza

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.