Dziesiąte urodziny

Przedstawiciele środowiska muzycznego w powiecie wejherowskim i puckim przybyli do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej na uroczysty jublileusz jednego z najstarszych wejherowskich chórów.  Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka 1 lutego świętowało 10 rocznicę powstania, ale jest kontynuatorem działalności chóru, prowadzonego wcześniej przez patrona zespołu.

 

Jubileuszową uroczystość w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków wypełniły kolędy i inne pieśni w wykonaniu wejherowskich chórzystów, pod kierunkiem Zofii Kamińskiej.
Jubileuszową uroczystość w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków wypełniły kolędy i inne pieśni w wykonaniu wejherowskich chórzystów, pod kierunkiem Zofii Kamińskiej.

Uroczystość z okazji 10-lecia Towarzysztwa im. J. Trepczyka rozpoczęła się od mszy św. w kościele św. Anny. Spotkanie w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków było okazją do życzeń, gratulacji i podziękowań, ale również do pięknego koncertu w wykonaniu jubilatów.
Chór mieszany pod dyrekcją Zofii Kamińskiej wykonał kolędy, a także pieśni kaszubskie, z których słynie. Zespół jest bowiem popularyzatorem muzyki i języka kaszubskiego.
W muzycznym wieczorze w muzeum  uczestniczyli m.in. poseł Jerzy Budnik i członek Zarządu Powiatu Gabriela Lisius, proboszcz kościoła św. Anny o. Daniel Szustak, prezes Powiatowego Cechu Rzemiosł Brunon Gajewski i prof. Jerzy Treder z Uniwersytetu Gdańskiego. Nie zabrakło takich wybitnych przedstawicieli świata muzyki, jak Aleksandra Kucharska-Szefler, Marek Rocławski i Przemysław Stanisławski, a także córek Jana Trepczyka:
W jubileuszu uczestniczyły dyrektorki Państwowej szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie (była i obecna), a także przedstawiciele kilku chórów z powiatu wejherowskiego i sąsiednich, m.in. z Rumi, Lini, Luzina, Chwaszczyna. Byli też przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Koncert prowadził Radosław Kamiński, a chórowi akompaniowała Witosława Frankowska.
Prezes chóru, Henryk Bielecki przedstawił  jego historię, począwszy od lat 1950-1964, kiedy zespołem dyrygowął jego założyciel Jan Trepczyk, po ostatnie 10 lat działalności.
Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka koncertuje nie tylko w Wejherowie i na Pomorzu, uczestniczy też w przeglądach i konkursach.
W 2012 roku, na festiwalu kolęd w Pierwoszynie zespół zdobył Grand Prix. Towarzystwo Śpiewacze bierze też udział w oprawie muzycznej nabożeństw na Kalwarii Wejherowskiej oraz uczestniczyło w zjazdach Kaszubów
Jak podkreślił Henryk Bielecki, w chórze śpiewają całe rodziny (tak jak kiedyś rodzina Jana Trepczyka). Pan Henryk śpiewa w nim ze swoją żoną, z którą są razem już 55 lat.
Obecnie Towarzystwo Śpiewacze liczy 22 chórzystów, którzy stanowią grono przyjaciół, a spotkania i wspólne śpiewanie sprawia im wielką przyjemność  i daje satysfakcję.
W muzeum, które jest siedzibą Towarzystwa Śpiewaczego im. J. Trepczyka,  można było obejrzeć jubileuszową wystawę, na której zgomadzono kilka tomów kroniki zespołu, zdjęcia i inne pamiątki.

AK.

 

{phocagallery view=category|categoryid=114|limitstart=0|limitcount=0|imageshadow=shadow1|detail=3|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaydescription=0|enableswitch=1|overlib=3|displayimgrating=0}

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.