Z myślą o miejskiej zieleni

Odkostkowanie drzew na chodnikach

Na chodnikach w Wejherowie nastąpią kolejne „zielone” zmiany, bo rozpocznie się demontowanie części kostek chodnikowych, którą ułożono wokół drzew. W tych miejscach pojawią się rośliny i trawa, które utworzą pas zieleni.

 

Trwa właśnie ustalanie miejsc, w których nastąpi demontowanie części kostki z chodników. Na początek takie prace zaplanowano przy ulicach Dworcowej, Św. Jana, Kaszubskiej i Bukowej.
Realizowane wspólnie przez miasto Wejherowo i powiat wejherowski zadanie, poza względami estetycznymi, ma przede wszystkim na celu poprawę warunków życia drzew w centrum miasta. Rozszczelnienie powierzchni utwardzonej w obrębie drzew zwiększy ich zdolność pochłaniania wody.
Jak wyjaśnia Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, powstaną zielone chodniki. W pasach zieleni posadzona zostanie trawa oraz gatunki roślin, które sprawdzą się w warunkach miejskich.
– Realizacja tego zadania wpłynie nie tylko na poprawę warunków życia drzew, ale także stworzymy zielone przestrzenie przy ulicach miejskich i powiatowych – mówi Beata Rutkiewicz. – Współpraca ze Starostwem w tym zakresie jest niezbędna, ponieważ ulice na terenie miasta mają różnych zarządców. Musimy nad tym zadaniem pracować wspólnie. Cieszę się bardzo, że znaleźliśmy zrozumienie dla tego pomysłu.
Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski podkreśla również, że samorządom zależy na zwiększaniu zieleni w przestrzeni publicznej ulic przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.
– Dostrzegając wartość zieleni przyulicznej staramy się sięgać po różne rozwiązania, sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – mówi Jacek Thiel. – Przykładem jest zbudowany w zeszłym roku ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Dębogórskiej w Rumi. Na drodze powiatowej dzięki inicjatywie miasta Rumi nasadzonych zostało 10 tys. roślin, a także pojawiły się budki dla ptaków i owadów.
Tematem rozmów między samorządowcami Wejherowa i powiatu wejherowskiego było również uspójnienie działań związanych z zakresem oraz częstotliwością cięcia trawy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.