Wydawnictwa biblioteki

„Bibliografia powiatu wejherowskiego za lata 2009-2010” oraz antologia pokonkursowa „Powiew Weny” za rok 2013 to dwie nowe pozycje wydane przez wejherowską bibliotekę. Redaktorzy obu wydawnictw prezentowali je i promowali podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

„Bibliografia…”, opracowana przez bibliotekarki Iwonę Block i Józefinę Opczyńską jest publikacją naukową, przeznaczoną głównie dla studentów i badaczy regionu. Jest też dostępna dla innych zainteresowanych informacjami o naszym powiecie. Jak nas poinformowała Iwona Block, wydawnictwo zawiera 2417 opisów bibliograficznych: książek, czasopism, artykułów, prac dyplomowych, map.
– Jest to spis wydawnictw ciągłych i zwartych, a także artykułów w czasopismach i gazetach – wyjaśnia Iwona Block. – Spis stanowi źródło informacji z różnych dziedzin, dlatego opisy zostały podzielone na działy, od ogólnego, przez demograficzny, historyczny, gospodarczy, polityczny po kulturę, kościół i zagadnienia wyznaniowe oraz inne działy. Bibliografia odsyła do konkretnych pozycji, w których można znaleźć informacje. Zawiera indeks autorski i przedmiotowy, czyli tematyczny, a także interesujące ilustracje. Są to reprodukcje obrazów artystów amatorów ze stowarzyszenia „Pasja”, które powstały podczas warsztatów w bibliotece.
Przedmową bibliografie opatrzyły Bożena Orczykowska – recenzent merytoryczny, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej oraz Gabriela Lisius z Zarządu Powiatu Wejherowskiego.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie dostępna jest zarówno nowo wydana, jak i wcześniejsza bibliografia powiatu za lata 2007–2008.
Opracowywana jest już bibliografia za lata 2011-2013, którą można na razie znaleźć w katalogu elektronicznym biblioteki.  
Druga wydana przez tę placówkę pozycja – pokonkursowa antologia „Powiew Weny” zawiera interesujące utwory poetyckie i prozatorskie 16 autorów, nagrodzonych w konkursie literackim.
Mottem ósmej edycji „Powiewu Weny” był cytat z książki Davida Mitchella:  „Czas jest tempem, w którym znika przeszłość…”. Uczestnicy konkursu mieli zadanie przedstawić „Pomorze za setki i tysiące lat”.
Antologię zredagował i opatrzył przedmową Henryk Połchowski (członek jury, polonista, dziennikarz).
Przedstawieniu nowych książek towarzyszył występ muzyczny Agaty Sulborskiej, uczennicy Szkoły Muzycznej Yamaha, która spędzała ferie na zajęciach w bibliotece.
BaK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.