Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego
W miniony weekend na Kalwarii Wejherowskiej odbył się doroczny Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli Święto Patronalne Matki Bożej Wejherowskiej – Patronki Powiatu Wejherowskiego. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 21 maja.
Do Wejherowa przybyli pielgrzymi m.in. z Gdańska Oliwy, Kościerzyny, Szemudu, Gdyni, Żukowa, Kartuz, Lini, Kielna, Koleczkowa, Nowego Dworu Wejherowskiego, Luzina czy Bolszewa. To wielowiekowa tradycja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Najstarsza pielgrzymka – z Archikatedry Oliwskiej, zwana „matką pielgrzymek”, przybyła już po raz 355., a grupa z Kościerzyny odwiedziła wejherowskie wzgórza po raz 349.
Msza odpustowa, którą odprawił ks. bp. Józef Szamocki z Torunia odbyła się przy Kościele Trzech Krzyży.
– Na kalwaryjskich wzgórzach, od ponad trzystu lat podczas odpustów kultywowany jest unikalny, kaszubski zwyczaj, nieznany w innych regionach Polski – pokłon feretronów. Kilkuwiekowa tradycja kaszubskiego pątnictwa i przenośnych obrazów jest niezwykle ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Ziemi Wejherowskiej, spuścizną i fundamentem tożsamości mieszkańców naszych ziem. Dlatego podjęliśmy starania o wpisanie pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisanie na listę będzie wyrazem uznania dla tej pięknej tradycji i osób kultywujących ją oraz przyczyni się do promocji kultury kaszubskiej na niwie ogólnopolskiej – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Dziedzictwo Kaszub
W trakcie nabożeństwa nastąpiło również zawierzenie powiatu wejherowskiego przez Starostę Wejherowskiego. Tradycyjnie po mszy św. odbyło się kłanianie feretronów przed obrazem Matki Bożej Wejherowskiej.
Powiat Wejherowski otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizacje projektu pn. „Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub”. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie się wspólnoty depozytariuszy (z udziałem ekspertów) do wpisu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego liczącej ponad 350 lat kaszubskiej tradycji pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską z okazji odpustów Wniebowstąpienia Pańskiego oraz Trójcy Świętej.
W ramach projektu przeprowadzona zostanie seria konsultacji społecznych, debat i warsztatów mających na celu zdefiniowanie zasięgu zjawiska. Profesjonalne opracowanie biogramów depozytariuszy – byłych i obecnych członków grup przygotowujących pokłony feretronów – znacząco przyczyni się do wzmocnienia wspólnoty i zaświadczy o przekazywaniu tradycji z pokolenia na pokolenie.