Nie powstanie u nas PORD

W ośrodkach szkolenia kierowców, podobnie jak w ośrodkach egzaminacyjnych w minionym roku drastycznie zmniejszyła się liczba zainteresowanych nauką jazdy oraz otrzymaniem prawa jazdy. Wiele szkół musiało niestety zakończyć działalność, z innych zwolniono niektórych instruktorów. Problem jest znany m.in. w powiecie wejherowskim, gdzie pojawiły się informacje o planach utworzenia w Wejherowie ośrodka egzaminacyjnego. Dementujemy te plotki.

Szkoły nauki jazdy przeżywają trudny okres od  ponad roku. W styczniu 2013 zaczęły obowiązywać nowe zasady egzaminów teoretycznych. Zmiany odstraszyły osoby zainteresowane kursami na prawo jazdy (głównie młodych ludzi). Właściciele ośrodków szkolących twierdzą, że już w grudniu 2012 roku, na wieść o planowanych zmianach nastąpił spadek liczby uczestników kursów, który trwa do dzisiaj. Zamiast 20-30 osób zgłaszających się kiedyś na jeden kurs, obecnie jest to zaledwie kilkoro chętnych. Czasem nie ma ich wcale.
Podobno przyczyną małej liczby zainteresowanych nauką jazdy jest też niż demograficzny. Tak czy inaczej, ośrodki szkolenia mają poważny problem.
– Mam wrażenie, że niektórzy młodzi ludzie, na coś czekają, chcą odłożyć naukę i egzaminy na później – mówi Arkadiusz Żukowski, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców ARTEX w Wejherowie oraz prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy. – Być może liczą na kolejne, tym razem korzystne zmiany, ale na pewno nie będzie powrotu do starych zasad egzaminowania. Trzeba nauczyć się przepisów i zmierzyć z nowymi pytaniami na testach. Niektórzy kursanci, mówią, że pytania nie są trudniejsze, a fakt, że tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa nawet ułatwia poprawne rozwiązanie testu. Teoria jest ściśle związana z praktyką.
Wrażenie, że niektórzy wejherowianie odkładają kurs jakby na coś czekali wcale nie jest bezzasadne. W mieście i sąsiednich gminach pojawiły się informacje o planach utworzenia w naszym mieście oddziału Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
– Jeśli tak się stanie, łatwiej będzie zdać egzamin praktyczny w Wejherowie niż w Gdyni – powiedziała jedna z młodych wejherowianek. – Miasto jest mniejsze, ruch na drogach również, a poza tym lepiej znam wejherowskie ulice. Wolę poczekać.
Musimy rozwiać tego rodzaju nadzieje niektórych mieszkańców, ponieważ plany powołania ośrodka egzaminacyjnego w Wejherowie to tylko niepotwierdzona plotka.
– Na pewno nie planujemy utworzyć miejsca egzaminowania w Wejherowie. Przy odczuwanym obecnie dużym spadku liczby zdających egzaminy na prawo jazdy nie jest celowym tworzenie nowych jednostek, zwłaszcza że kandydaci na kierowców z tego obszaru mają blisko do otwartego w 2007 roku nowego oddziału PORD w Gdyni – informuje Wiesława Kasprzewska-Charkin, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku.
Dyrektor PORD przyznaje, że zdawalność egzaminów teoretycznych spadła i jest na poziomie 40 procent (dawniej ok. 80 proc.), przez co mogą one wydawać się trudniejsze.
– Kiedyś wystarczyło nauczyć się na pamięć pytań egzaminacyjnych, tymczasem obecnie egzamin teoretyczny wymaga znajomości przepisów. Trzeba się ich po prostu nauczyć – mówi dyrektor Wiesława Kasprzewska-Charkin. – Celem zmian jest przyznawanie prawa jazdy osobom, które rzeczywiście znają przepisy ruchu drogowego, poradzą sobie na drogach i będą świadomymi uczestnikami ruchu drogowego.
W przygotowaniach do egzaminu teoretycznego mogą pomóc ćwiczenia na specjalnie do tego celu przygotowanych stanowiskach komputerowych w ośrodkach egzaminacyjnych w Gdańsku oraz w Gdyni. Przy ustawionych w holu komputerach można spróbować swoich sił i sprawdzić wiedzę. Pytania na próbnych testach nie są identyczne, ale podobne do zadań na egzaminie.
Warto zastanowić się, czy nie lepiej rozpocząć kurs i podejść do egzaminów w tym roku, ponieważ w następnych latach zapowiadane są kolejne zmiany w przepisach. W styczniu 2016 roku wejdą w życie dodatkowe wymogi, dotyczące kierowców. Według zapowiedzi, po trzech miesiącach od zdania egzaminu kierowca będzie musiał dokształcać się na dodatkowych szkoleniach.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.