Ratowanie żab

Uczniowie i urzędnicy w akcji

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz pracownicy Urzędu Miejskiego spotkali się w okolicy osiedla Fenikowskiego, by pomóc żabom budzącym się ze snu zimowego bezpiecznie dotrzeć do zbiorników wodnych.

 

 

Akcja edukacyjna została zorganizowana w ramach zajęć lekcyjnych. Miała ona na celu przybliżyć charakterystykę żaba oraz ropuch, a także pomoc zwierzętom w tym bardzo ważnym dla ich czasie. Ponieważ płazy występujące w Polsce, budzą się właśnie ze snu zimowego i przystępują do godów. W miastach dotyczy to przede wszystkim żab. Niestety, ogromna liczba tych sympatycznych stworzeń może zginąć w drodze do zbiornika wodnego, oczka czy cieku. Od początku marca pracownikom Urzędu Miasta udało się przenieść już blisko 700 żab oraz ropuch.
– Dzisiaj ratujemy żaby. Żaby i inne płazy wybierają się na gody do zbiorników wodnych. Szukamy tych żab, by przenosić je właśnie do stawów nieopodal osiedla Fenikowskiego. Postawiliśmy specjalne płotki, które mają chronić płazy, aby nie wychodziły na ulicę. Żaby oraz inne płazy są niezwykle pożytecznymi stworzeniami i musimy robić wszystko co w naszej mocy, by je chronić. Ale nie możemy zapomnieć również o edukacji, dlatego dzisiaj do akcji zostali włączeni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 – mówił zastępca prezydenta miasta, Arkadiusz Kraszkiewicz.
Przy terenie parkingu oraz wzdłuż drogi zostały zamontowane płotki, które utrudniają płazom wejście na jezdnie.
Urząd Miasta prosi o nieniszczenie tych płotków! Zwraca się również z prośbą do kierowców, aby uważniej i wolniej jechali przez ul. Orzeszkową i ul. Fenikowskiego – może to zaoszczędzić życie wielu płazom.

 

Płazy spełniają bardzo ważną rolę w środowisku przyrodniczym ponieważ są dobrym wskaźnikiem stanu środowiska – reagują na zanieczyszczenie gleby i wody. Przyczyniają się do równowagi biologicznej. Płazy odżywiają się głównie komarami, meszkami i ślimakami nagimi, które są uciążliwe dla człowieka.
Ciekawostką jest, że ropucha szara (najliczniejsza na tym terenie) wykazuje duże przywiązanie do zbiornika wodnego, w którym się narodziła, a maksymalny zasięg migracji może wynieść ok. 3 km.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.