Uroczystości, konkursy i rywalizacja sportowa

XI Dni Piaśnickie w gminie Wejherowo

Za nami tradycyjne XI Dni Piaśnickie. Podobnie jak w poprzednich latach postanowiono upamiętnić Polaków pomordowanych w Piaśnicy zarówno poprzez rywalizację sportową, propagowanie wiedzy, jak i uroczystości przy pomniku.

 

Pierwszym punktem obchodów była Olimpiada Wiedzy o Martyrologii Piaśnicy organizowana przez Szkołę Podstawową nr 2 w Bolszewie. Największą wiedzą na ten temat wykazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Gościcinie: Przemysław Klas (I miejsce), i Paweł Paczuła (II miejsce). Trzecie miejsce zajęła Julia Bieschke, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolszewie. Finał olimpiady był także okazją do rozstrzygnięcia i nagrodzenia uczestników gminnego konkursu plastycznego.
Kolejnym punktem, które na stałe wpisał się w program Dni Piaśnickich był Rajd Gwiaździsty im. majora Edwarda Łakomego, w którym dzieci ze szkół podstawowych podążały w kierunku grobów piaśnickich z różnych punktów gminy.
Po drodze na uczniów czekały rozmaite zadania, związane z wiedzą o zbrodni piaśnickiej, a także konkurencje zręcznościowe.
Główne obchody Dni Piaśnickich odbyły się w minioną sobotę przy Pomniku Piaśnickim, gdzie w pełnej asyście wojskowej upamiętniono ofiary zbrodni nazistowskiej. Licznie zgromadzone delegacje z lokalnych samorządów, instytucji oraz organizacji pozarządowych oddały hołd poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Równocześnie na terenach leśnych odbyła się XV edycja Biegu Piaśnickiego. Zawodnicy rywalizowali w biegu na 10 km oraz w marszu Nordic Walking na dystansie 5 km. Nie zabrakło konkurencji dla najmłodszych. Łącznie na starcie stanęło ponad 450 uczestników.
Najszybszy wśród mężczyzn okazał się Jacek Leszczyński z Rumi, natomiast wśród pań triumfowała Monika Rolbiecka z Wejherowa.
Ostatnim punktem gminnych obchodów był niedzielny Rowerowy Rajd Piaśnicki, w którym wzięło udział ponad 50 cyklistów. Uczestnicy udali się do Piaśnicy, a następnie odwiedzili groby ofiar Marszu Śmierci w Rybnie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.