Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie

Modlitwa, zabawa, integracja i promocja kultury regionalnej

Uroczysta msza św., bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, turniej baśki, występy lokalnych artystów oraz zabawy dla dzieci. To niektóre atrakcje, jakie czekały na uczestników tegorocznych obchodów Dnia Jedności Kaszubów, które odbyły się w Gniewinie.

 

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Kaszubi z różnych zakątków Pomorza oraz kraju przyjechali do Gniewina na uroczyste Obchody Dnia Jedności Kaszubów. Głównym celem wydarzenia jest promocja kultury kaszubskiej. Święto obchodzone jest na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która pojawiła się 19 marca 1238 r. w bulli Grzegorza IX.
Tradycyjnie obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, delegacje, członkowie oddziałów ZKP przemaszerowali do miejscowej hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.
– To ważny dzień dla Kaszubów, zaraz po Światowym Zjeździe Kaszubów. To promocja kaszubszczyzny i przynależności do kaszubskiej społeczności – powiedziała starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Nieodłącznymi elementami obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w „Baśkę”, czyli w kaszubską grę karcianą oraz bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Imprezę muzycznie uświetniły liczne występy: m.in. Zespołu Folklorystycznego „Nadolanie”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bazuny” oraz młodych uczniów ze szkół w Gniewinie i Kostkowie. Uczestnicy wydarzenia mogli także posłuchać mistrzyni Bëlnégò Czëtaniô, Kornelii Garstki oraz obejrzeć występ kabaretu „Pùrtcë”.
Podczas obchodów nie zabrakło licznych stoisk lokalnych twórców kaszubskich, wystaw rękodzielniczych oraz stoisk kół gospodyń wiejskich.
Organizatorem wydarzenia było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Gmina Gniewino. Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 r. w Gdańsku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.