Oddali hołd obrońcom Ojczyzny

Kwiaty i znicze dla żołnierzy

12 marca przypadła 78. rocznica zakończenia działań wojennych w Wejherowie. W związku z tym na kwaterze poległych żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców i Pomniku Ofiar Marszu Śmierci złożono bukiety kwiatów.

 

Kwiaty złożyli przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Sybiraków, a także delegacje garnizonu wojskowego, władz miasta Wejherowa oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 6.
– Na wejherowskim cmentarzu pochowani są żołnierze 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy walczyli w obronie Wejherowa i ziemi kaszubskiej, podczas wywołanej przez Niemcy drugiej wojny światowej – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Są tu również pochowani więźniowie obozu koncentracyjnego Stutthof, uczestniczący w tzw. Marszu Śmierci. Jest to miejsce pamięci, które ma ogromne znaczenie dla wejherowian. Grozę wojny przypomina też Piaśnica, gdzie zamordowano przez Niemców wiele tysięcy ludzi, w tym m.in. nauczyciele, księża, działacze kultury – kwiat polskich elit. Ciesząc się z wolności, za którą oni zapłacili życiem, jesteśmy zobowiązani, aby czcić o nich pamięć, co czynimy m.in. w dniach 12 marca i 1 września. Dzisiaj data 12 marca kojarzy nam się również z wstąpieniem Polski do NATO, która też jest ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.