Hołd dla Antoniego Abrahama

W Górze odsłonięto tablicę poświęconą Królowi Kaszubów

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów 12 marca w Górze (gmina Wejherowo) uczczono działacza kaszubskiego Antoniego Abrahama. Inicjatorami wydarzenia było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Góra oraz sołtys Góry – Genowefa Dampc. W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP Kazimierz Plocke, przedstawiciele władz powiatu, gminy Wejherowo, reprezentanci Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z prezesem Janem Wyrowińskim na czele, a także poczty sztandarowe oddziałów ZKP i szkół.

 

W zabytkowym kościele w Górze odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. kanonik Jerzy Osowicki, zaś Słowo Boże w języku kaszubskim wygłosił ksiądz Marian Miotk z Gniewina.
Następnie uroczyście odsłonięto tablicę, upamiętniającą fakt zawarcia małżeństwa w tutejszym kościele przez Antoniego Abrahama i Matyldę Paszkównę z Orla w 1889 roku. Wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski podkreślił jak istotne jest przekazywanie wartości i tradycji kolejnym pokoleniom i dbanie, aby tak wielkie autorytety jak Antoni Abraham nie zostały zapomniane.
Po ceremonii zebrani udali się barwnym korowodem przy akompaniamencie parafialnej orkiestry dętej do szkoły podstawowej, gdzie powitała wszystkich dyrektor placówki Dorota Kołodziejska. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Uroczystość była okazją do ogłoszenia wyników konkursu plastycznego i literackiego, którego tematem była także sylwetka Antoniego Abrahama.
W konkursie udział wzięli nie tylko uczniowie z powiatu wejherowskiego, ale także z innych części Kaszub, m.in. ze Słupska, Stężycy czy Sulęczyna. Laureaci otrzymali nagrody z rąk wójta, prezesa ZKP oraz Piotra Syrockiego – naczelnika Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie i zarazem radnego Gminy Wejherowo.
Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Orle.

 

Urodzony w Zdradzie (powiat pucki) w 1869 roku Antoni Abraham – kaszubski działacz społeczny, propagator polskości Pomorza, nazywany Królem Kaszubów, zmarł w Gdyni w 1923 r. i tam został pochowany. Co łączyło go z terenem dzisiejszej gminy Wejherowo?
Otóż w 1896 roku Antoni Abraham ożenił się z Matyldą Paszke z Orla, a ich ślub odbył się w kościele parafialnym w Górze. Para przez pewien czas mieszkała w Orlu, potem w Sopocie oraz w Oliwie. Ostatnie lata schorowany Antoni Abraham spędził w Gdyni (tzw. domek Abrahama do dziś stoi przy ul. Starowiejskiej). Został pochowany na cmentarzu na Oksywiu. Pogrzeb A. Abrahama, którego pomnik stoi dziś na Placu Kaszubskim w Gdyni, był patriotyczną manifestacją, z udziałem delegacji z Kaszub i z całej Polski.
Rok 2023 został ogłoszony rokiem Antoniego Abrahama.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.