W Nawczu uczczono ofiary Marszu Śmierci

Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci, więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łówczu odbyła się 10 marca w miejscu Pamięci i Męczeństwa, jakim jest Cmentarz w Nawczu (gmina Łęczyce).

 

Mieszkańcy gminy Łęczyce i ich goście oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci KL Stutthof. Pod pomnikiem w Nawczu wiązanki kwiatów złozuyli m.in.: wójt gminy Łęczyce Piotr Wittbrodt wraz z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Licau oraz przedstawiciele społeczności szkolnej Zespołu Kształcenia i Wychowania im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie z dyrektor Joanną Łukasiewicz. Po uroczystości we wspomnianej szkole uczestnicy wydarzenia mogli zwiedzić wystawę pt. „Stutthof idzie”, przygotowaną przez pracowników Muzeum KL Stutthof. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Biura Prezesa Rady Ministrów, Wojewody Pomorskiego, Oddziału IPN w Gdańsku oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Obecni byli przedstawiciele Rady Powiatu Wejherowskiego i Rady Gminy Łęczyce z jej przewodniczącym Tomaszem Białobrzeskim na czele. Nie zabrakło przedstawicieli instytucji gminnych, strażaków OSP oraz pocztów sztandarowych szkół w gminie Łęczyce. Obecni byli harcerze ze Strzebielina i z Bożegopola Wielkiego, a także Orkiestra Dęta Gminy Łęczyce pod kierunkiem pana Zygmunta Labudy,
Na uroczystości nie zabrakło emerytowanych nauczycieli i Przyjaciół Szkoły w Rozłazinie, m.in. Macieja Kalińskiego – honorowego obywatela Gminy Łęczyce, redaktora promującego „Małą Ojczyznę”, autora publikacji o historii Marszu Śmierci oraz Miejscach Pamięci w Gminie Łęczyce oraz Leszka Buchowskiego, byłego dyrektora szkoły w Rozłazinie, autora wielu publikowanych dokumentacji fotograficznych.
Uroczystość zorganizowały władze gminy Łęczyce we współpracy w parafią w Rozłazinie – w tamtejszym kościele odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar Marszu Śmierci. Do współpracy włączyło się również Muzeum KL Stutthof. Pracownicy naukowi muzeum wygłosili prelekcję pt. „Marsz Śmierci w pamięci i eksponatach”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.