Zakaz imprez masowych na stadionie Gryfa-Orlex

Wojewoda Pomorski na wniosek policji zakazał na czas nieokreślony organizowania imprez masowych na stadionie WKS Gryf-Orlex Wejherowo. Stadion nie spełnia norm bezpieczeństwa i może zagrażać zdrowiu oraz życiu ludzi. Czy to wejherowska odsłona walki z kibolami, jaką rozpoczął premier Donald Tusk?

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku dokonała dwóch kontroli stadionu pod względem bezpieczeństwa i wydała zalecenia, których zarząd klubu nie wypełnił. Dlatego policja zwróciła się do Wojewody, aby zakazał organizacji imprez na stadionie, gdyż stwarza on realne zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski decyzją nr BZK-I.110.5.1.2011 z dnia 03.08.2011 zakazał organizowania imprez masowych na stadionie na czas nieokreślony.
Zgodnie z nim na meczu nie może być więcej niż 1000 osób, co oznacza, że w praktyce jego skutki są ograniczone.
Zakaz należy raczej traktować w bardziej symbolicznych kategoriach. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że ma to związek z walką jako kibolom wydał premier Tusk. Wszak to nie pierwszy taki przypadek w Polsce. Niestety pseudokibice stwarzają zagrożenie i to nie tylko na stadionach, ale też w miastach. Takimi zakazami rząd chce pokazać klubom swoją determinację w walce o zaprowadzanie porządku.
Na marginesie warto przypomnieć, że w zeszłym roku kilka razy miały miejsce w Wejherowie chuligańskie awantury i burdy uliczne z udziałem pseudkibiców WKS Gryf-Orlex. Władze Wejherowa zwracały uwagę na ten poważny problem. Czy Wojewoda dał teraz klubowi „pierwsze ostrzeżenie”?

Z uzasadnienia decyzji Wojewody Pomorskiego nr BZK-I.110.5.1.2011 z dnia 03.08.2011:
„Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wskazał, iż w wyniku dokonanych oględzin przedmiotowego obiektu sportowego, iż jego infrastruktura nie spełnia wymogów techniczno- organizacyjnych. Uznano tym samym, że obiekt ten nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa dla uczestników imprezy”

Z ostatniej chwili:
Ponieważ decyzja wojewody uniemożliwiła rozegranie w Wejherowie meczu Gryfa-Orlex z Zawiszą Bydgoszcz w ramach Pucharu Polski (impreza masowa), działacze klubu odwoływali się i interweniowali w sprawie nowego terminu meczu. Wykonali zalecenia policji, która w poniedziałek i wtorek przeprowadziła kolejne kontrole na tym obiekcie (8 sierpnia nie wszystko było gotowe, stąd druga lustracja).
Na podstawie pozytywnej opinii Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, wojewoda pomorski we wtorek 9 bm. uchylił decyzję z ub. tygodnia. Tym samym, po dopełnieniu formalności w Urzędzie Miasta, mecz Gryf Orlex – Zawisza Bydgoszcz miał się odbyć w środę 10 sierpnia, już po oddaniu naszej gazety do druku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.