Haft Kaszubski w WCK

Mistrz tradycji - szkoła wejherowska

Wejherowskie Centrum Kultury zakończyło realizację zadania pn. „Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego”. Jego zwieńczeniem jest wystawa prac powstałych w ramach projektu, dostępna we foyer Filharmonii do połowy stycznia br.

 

Zadanie pn. Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zadanie pn. Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy jedną z twórczyń ludowych, które zajmują się haftem wejherowskim. Barbara Jaedtka-Walaszkowska z prawdziwą pasją przekazała uczestniczkom wiedzę na temat specyfiki wejherowskiego haftu.
– Nadrzędnym celem realizowanego zadania było wspieranie procesu międzypokoleniowego przekazu umiejętności w obrębie wspólnoty kulturowej. Bardzo cieszymy się, że udało nam się znaleźć osobę, która kultywuje ten wspaniały haft i z niezwykłym zaangażowaniem potrafi o nim opowiadać, a także dzielić się praktycznymi umiejętnościami – podkreśla Natalia Zacharek z Działu Projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.
Uczestnicy warsztatów poznawali bowiem w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy tajniki żmudnego wykonywania haftu wejherowskiego. Warsztaty trwały od lipca do grudnia 2022 roku. W efekcie powstał patchworkowy żagiel, prezentujący prace uczestniczek.
Haft kaszubski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów materialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza. Niestety depozytariuszy tej zanikającej sztuki jest coraz mniej. Organizatorzy zajęć mają nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie oraz prezentacji ich prac, haft wejherowski zyska na popularności nie tylko wśród uczestniczek projektu.

 

Szkoła wejherowskiego haftu kaszubskiego uznawana jest, obok słupskiej i gdańskiej, za jedną z młodszych. Powstała w 1957 roku z inicjatywy Franciszki Majkowskiej. Siostra działacza kaszubskiego oraz pisarza Aleksandra Majkowskiego zaproponowała własne wzornictwo. Wyróżniało się ono na tle pozostałych szkół przewagą czerwonych i żółtych barw. Dodano także nowe motywy kwiatowe, takie jak: dalia, chryzantema, groszek, bez, aster, pąki hiacyntu czy kąkol. Haft reprezentujący szkołę wejherowską jest wyraźnie „cięższy” niż żukowski. Widoczne jest także podobieństwo do szkoły wdzydzkiej. W kolorystyce pojawia się więcej czerwieni i żółci.

f

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.