Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej

W Starostwie przekazano kolejne informacje

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się kolejne spotkanie sygnatariuszy porozumienia, dotyczącego współpracy przy realizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej (poprzednie miało miejsce w listopadzie ub. roku). Uczestnikom spotkania, głównie samorządowcom z powiatu wejherowskiego oraz ościennych powiatów, przekazano najnowsze informacje na temat przygotowań do budowy elektrowni i niezbędnej infrastruktury (drogi dojazdowe, linia kolejowa itp.).

 

Przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowali, że 15 grudnia 2022 r. spółka podpisała umowę o zasadach współpracy z amerykańską spółką Westinghouse Electric Company, której technologię AP1000 Rząd RP wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Chociaż nadal mówi się o trzech gminach lokalizacyjnych dla tej inwestycji (Choczewo, Gniewino i Krokowa), to gmina Choczewo w powiecie wejherowskim została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie elektrownia jądrowa. Podczas spotkania przedstawiono wyniki badań, realizowanych przez agencję PBS z Sopotu w listopadzie i grudniu 2022 roku w gminach lokalizacyjnych oraz w gminach ościennych: Łęczycach, Nowej Wsi Lęborskiej i Wicku.
Jak poinformowano, 75 proc. mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa popiera budowę elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie. To wzrost o 12 punktów procentowych względem badania, które przeprowadzono rok wcześniej. W samej gminie Choczewo poparcie wyniosło 67 proc.
65 proc. badanych z gmin lokalizacyjnych uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej, a 64 proc. mieszkańców sądzi, że inwestycja wygeneruje nowe miejsca pracy.
W gminach ościennych poparcie dla elektrowni jądrowej wynosi: 60 proc. w Łęczycach, 76 proc. w Nowej Wsi Lęborskiej i 80 proc. w Wicku.
Podczas spotkania, które odbyło się 5 stycznia br. mówiono również m.in. o pracach nad koncepcją budowy drogi dojazdowej do przyszłej elektrowni.
Informacje na temat przygotowań do realizacji tej ogromnej inwestycji można znaleźć na stronie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe: ppej.pl oraz na stronie Starostwa w Wejherowie: powiatwejherowski.pl w zakładce Powiat: Zespół roboczy ds. budowy elektrowni jądrowej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.