Odznaka Honorowa dla Chóru Św. Cecylii z Rumi

Na wniosek Starosty Wejherowskiego Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia uhonorowany został Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienie wręczono za szczególne zasługi w działalności artystycznej i kulturalnej oraz całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji pieśni chóralnej.

 

Odznaka wręczona została podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 100-lecia działalności rumskiego chóru, który odbył się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Aktu dekoracji dokonała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. Medal w imieniu zespołu odebrała Prezes Chóru Teresa Kaleta oraz Dyrygent Krzysztof Brzozowski.
– Składam serdeczne gratulacje, wyrazy uznania i podziękowania wszystkim członkom chóru, którzy przez te 100 lat śpiewali i cieszyli swoimi koncertami kolejne pokolenia – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
W koncercie pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego wystąpiła Pomorska Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Św. Cecylii wraz z gośćmi: wokalistką Martą Burdynowicz i śpiewaczką Małgorzatą Walewską.
Chór Św. Cecylia działa nieprzerwanie od 1921 r. Swoją pracę na rzecz propagowania kultury wokalnej zespół rozpoczął od ubogacania liturgii śpiewem, dając tym samym początek pięknej tradycji łączenia kultu religijnego z zespołowym muzykowaniem oraz propagowaniem kultury muzycznej i lokalnej, w tym kultury kaszubskiej.
Od stu lat chór angażuje się w życie kulturalne powiatu i regionu. Brał udział w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach, konkursach i przeglądach zespołów muzycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Od 2002 r. dyrygentem chóru jest Krzysztof Brzozowski. W 2012 r. zespół odznaczony został Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.