Termomodernizacja dobiega końca

Cieplejsze i ładniejsze domy, niższe rachunki

Dobiega końca realizacja projektu termomodernizacji budynków komunalnych w Wejherowie, który mieszkańcom tych domów przyniesie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i zużycie energii, a także redukcję emisji zanieczyszczeń.

 

Budynek przy ul. Przemysłowej 42. Fot. Urząd Miejski
Budynek przy ul. Przemysłowej 42. Fot. Urząd Miejski

Na kompleksowe termomodernizowanie budynków komunalnych władze miasta pozyskały dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 3,4 mln zł. Dlatego w latach 2018-2022 przeprowadzono komplekso- wą termomodernizację 14 wielorodzinnych budynków komunalnych w Śródmieściu Wejherowa.
– Pierwsze prace w ramach tego projektu przeprowadzono już w 2018 r., gdy termomodernizacją objęto budynki przy ul. 10 Lutego 3, Śmiechowskiej 8, Gniewowskiej 14 i 16 oraz Wschodniej 26, na łączną kwotę blisko 1,6 mln zł – informuje Beata Rutkiewicz , zastępca prezydenta Wejherowa. – W 2019 r. prace termomodernizacyjne zostały wykonane w budynkach przy ul. Krzyżowej 3 i Wniebowstąpienia 5B. W kolejnych latach termomodernizacją objęto budynki komunalne przy ul. 1 Judyckiego 12, Przemysłowej 42, Kalwaryjskiej 2a, Reformatów 13 i 13a i Kopernika 22.
W ramach prac wykonano m.in.: docieplenia ścian zewnętrznych i ścian wewnętrznych pomiędzy lokalami, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną, wyremontowano pokrycia i konstrukcje dachowe oraz izolacje pionowe budynków. Prace termomodernizacyjne w budynkach przy ul. Iwaszkiewicza 31 i 33 realizowane w 2022 r. dobiegają końca i stanowią ostatni element tego projektu.
Łączne koszty na realizację całości projektu wyniosły prawie 5 mln zł, z tego na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Miasto Wejherowo pozyskało prawie 3,5 mln zł.
– Przypomnę, że w czerwcu 2017 r. podpisaliśmy wraz z Urzędem Marszałkowskim umowę na termomodernizację 14 komunalnych budynków mieszkalnych na terenie miasta Wejherowa i jesteśmy na ukończeniu tego dużego projektu – dodaje zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. – Celem przeprowadzonej termomodernizacji było uzyskanie oszczędności ciepła i energii, a także obniżenie rachunków dla mieszkańców, bo po przejściu na ciepło systemowe rachunki za ciepło i energię jednak wzrosły.
Do termomodernizacji zostały wybrane te budynki, w których w pierwszym etapie dokonano likwidacji pieców i te, w których już było ciepło systemowe np. z OPEC czy też gaz. W zależności od stanu budynku modernizowano ściany, okna, drzwi i dachy, aby ograniczyć utratę ciepła, a tym samym wzrost opłat. Modernizowano też węzły cieplne. Odcięta została woda od fundamentów, żeby nie wchłaniały wilgoci. Poprawiła się też estetyka budynków, co powoduje wzrost jakości życia i zadowolenie mieszkańców ze względu na lepszy wizerunek ich domów. Szczególnie dotyczy to budynków przy ul. Iwaszkiewicza i Gniewowskiej.

Generalnie termomodernizacja budynków mieszkalnych wiąże się z szeregiem korzyści, które w wymierny i bezpośredni sposób oddziałują na społeczność lokalną.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.