Z wierszem i muzyką

Patriotycznie w Miejskiej Bibliotece

Listopad to miesiąc, w którym, w sposób szczególny wybrzmiewają tematy patriotyczne, związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nietypową formę świętowania zaproponowała Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, która 18 listopada zaprosiła czytelników nie tylko na recytację wierszy, ale i rodzinne muzykowanie na Bum Bum Rurkach.

 

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią w Bibliotece Miejskiej zagościł Powiatowy Konkurs Recytatorski „Strofy o ojczyźnie”. 36 młodych recytatorów sięgnęło po polską poezję patriotyczną i podzieliło się swoimi interpretacjami. Trudny orzech do zgryzienia miało oceniające ich jury w składzie: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek – kulturoznawca, krytyk teatralny, dyrektor MBP w Wejherowie, Kamilla Knapp-Wrześniewska – dyrektor Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi Lęborskiej oraz Adam Klein – polonista, poeta, prozaik.
O tym, że patriotyzm nie jedno ma imię, mogli przekonać się uczestnicy popołudniowego muzykowania…na Bum Bum Rurkach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.
Bum bum rurki to zestaw kolorowych rur z lekkiego tworzywa. W zależności od długości instrumentu wydobywa się z niego różnej wysokości dźwięk. Granie polega na uderzaniu w dowolną powierzchnię.
W bibliotece pojawiły się całe rodziny zainteresowane wspólnym muzykowaniem. Po wprowadzeniu w zasady gry na instrumencie, rozpoczęło się wspólne granie, m.in. takich pieśni jak „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż” i ta, która wypadła najlepiej „Przybyli ułani pod okienko”.
Świetna zabawa to nie jedyny wymiar piątkowego spotkania, w którym udział wzięli zarówno polscy, jak i ukraińscy czytelnicy. Założeniem warsztatów było wspólne muzykowanie, połączone z doskonałą lekcją patriotyzmu. O trafności ich zorganizowania świadczą nie tylko roześmiane buzie najmłodszych, ale liczne pytania od dzieci i dorosłych o terminie kolejnego spotkania.

 

Laureaci konkursu „Strofy o Ojczyźnie”

W kategorii klas IV-V:
II miejsce – Zofia Lenartowicz – SP nr 5 w Wejherowie
II miejsce – Kornel Lesner – SP nr 5 w Wejherowie
III miejsce – Rozalia Wojewska – SP w Łebieńskiej Hucie
III miejsce – Zuzanna Żywicka – SP Sióstr Salezjanek w Rumi
Wyróżnienie – Kornelia Czapczyk – SP nr 2 w Bolszewie

W kategorii klas VI-VIII
I miejsce – Jakub Kosecki – SP nr 9 w Wejherowie
II miejsce – Amelia Raszewska – SP w Górze
III miejsce – Kornelia Krajnowska – SP nr 5 w Wejherowie

 

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.