Konwent Samorządowy na temat wielkiej inwestycji

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbył się Konwent Samorządowy Powiatu Wejherowskiego, poświęcony budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która ma powstać w gminie Choczewo oraz infrastrukturze towarzyszącej tej wielkiej inwestycji. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy oraz lokalni przedsiębiorcy, którzy chcą współpracować ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe i włączyć się w to przedsięwzięcie.

 

Spotkanie zbiegło się w czasie z uchwałą rządu w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce, w tym budowy pierwszej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo – Kopalino. Prace mają ruszyć w 2026 r., a pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 r.
– To bardzo ważne z punktu rozwoju powiatu, aby lokalni pracodawcy byli włączeni w proces budowy elektrowni jądrowej. Mamy na naszym terenie bardzo duże firmy o różnych specjalizacjach, które mogą wziąć udział w tworzeniu infrastruktury towarzyszącej – mówi starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Na spotkaniu przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, linii kolejowych i innych instytucji poinformowali o toczących się pracach oraz zmianach przy inwestycjach towarzyszących, m.in. o dwóch wariantach drogi krajowej do elektrowni czy nowej koncepcji przebiegu linii kolejowej, o co wnioskował wójt gminy Choczewo. Chodzi o zachowanie walorów turystycznych miejscowości Stilo, Słajszewo i Sasino.

 

Jak poinformowano podczas spotkania w Starostwie w Wejherowie, Elektrownia Jądrowa nie tylko spowoduje znaczą redukcję emisji CO2 w stosunku do tradycyjnych elektrowni węglowych, ale również zapewni stabilne dostawy energii, zwłaszcza na Pomorzu.
•Elektrownia jądrowa zostanie zbudowana przy użyciu amerykańskiej technologii Westinghouse.
•Inwestycja zapewni kilka tysięcy miejsc pracy na etapie budowy elektrowni i towarzyszącej jej infrastruktury (około 8 000 pracowników) oraz później, w czasie eksploatacji elektrowni.
•Z doświadczeń innych krajów wynika, że nastąpi rozwój gospodarczy naszego regionu i powiatu, a wpływy z podatków zasilą budżet gminy Choczewo i ościennych gmin.
•Gmina Choczewo stanie się najbardziej energetyczną gminą w Polsce, ponieważ oprócz przyszłej elektrowni jądrowej funkcjonują tam morskie farmy wiatrowe a niedawno w Zwartowie otwarto największą w Europie Środkowo-Wschodniej farmę fotowoltaiczną, która będzie jeszcze rozbudowywana.
• Prowadzone od kilku lat badania opinii społecznej w całym kraju wykazują ponad 70 procentowe poparcie dla budowy elektrowni jądrowej
•Powstaną trzy bloki, a pierwszy z nich zostanie uruchomiony w 2033 roku. Zakładany czas eksploatacji elektrowni wynosi 60 lat z możliwością przedłużenia do 100 lat.
• Obiekt powstanie na tzw. wyspie jądrowej, wyniesionej na wysokość 9,5 metrów nam poziomem morza. Elektrownia stanie w odległości ok. 300 metrów od plaży.
Jak zapewniali podczas spotkania eksperci, nadmorska plaża nie zostanie wyłączona z użytku, ale jej fragment będzie zamknięty czasowo podczas budowy tzw. konstrukcji morskiej, czyli wysokiego (5 m nad plażą) i długiego na ponad kilometr betonowego mola. Będzie ono wykorzystywane do transportu elementów konstrukcji i wyposażenia, które przypłyną na barkach. Po zakończeniu budowy konstrukcja stanie się ogólnodostępna.
Wraz z budową elektrowni powstaną nowe drogi, linie kolejowe, a także osiedla mieszkaniowe, szkoła, obiekty sportowe i inne potrzebne placówki.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.