Minidokument Mariusza Wirskiego nagrodzony w Gdańsku

Film dokumentalny pt. „53 m2” w reżyserii Mariusza Wirskiego miał swój premierowy pokaz na XVII Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku, gdzie zdobył I nagrodę w kategorii mini-dokument. Gratulujemy artyście z Wejherowa!

 

Fot. Wanda Dittrich
Fot. Wanda Dittrich

W krótkim dokumencie autor odwiedza z kamerą rodzinne mieszkanie w Wejherowie, które po śmierci babci reżysera stało się już jedynie pustą przestrzenią. Miejsce skłania go do wspomnień z czasów dzieciństwa. Przeszłość i teraźniejszość łączą się w jednym ciągu czasowym.
Film stanowi fragment historii pewnej rodziny, zamknięty w tytułowych 53 metrach kwadratowych.
Film „53 m2” stanowi również swego rodzaju zwiastun kilkunastominutowego dokumentu pt. „Album rodzinny”, którego premiera jest planowana na przyszły rok. W filmie tym autor wybrał ujęcia ze swojego archiwum domowego, realizowane w ciągu prawie 30 lat przez niego i jego najbliższych.

 

Dokument i eksperymenty filmowe

Mariusz Wirski, o którego wcześniejszych sukcesach pisaliśmy już w „Pulsie Wejherowa” (m.in. o nagrodzonym filmie dokumentalnym 2020. Dziennik izolacji ), pochodzi z Wejherowa.
Urodzony w 1984 roku reżyser i animator kultury, absolwent filologii polskiej i studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim oraz Szkoły Wajdy w Warszawie, jest autorem filmów dokumentalnych i eksperymentalnych. Jest też współzałożycielem grupy filmowej MWM Art Film.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.