Zasłużony dla Wejherowa, powiatu wejherowskiego i dla kultury kaszubskiej

Odszedł Edmund Kamiński - znany Kaszuba

Wczoraj na wejherowskim cmentarzu komunalnym pożegnano Edmunda Kamińskiego, który zmarł 3 listopada w wieku 88 lat. Ten niezwykle zasłużony mieszkaniec Wejherowa był współzałożycielem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, miłośnikiem i znawcą kultury kaszubskiej, bibliofilem i fotografikiem, dokumentującym piękno swoich ukochanych Kaszub.

 

Edmund Kamiński pochodził z Kartuz i najpierw działał w tamtejszym parcie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przez wiele lat był chórzystą i tancerzem w Zespole Pieśni i Tańca „Kartuzy”.
Razem z żoną Zofią (zmarłą na początku tego roku) i teściami, Leokadią i Janem Trepczykami tworzył śpiewającą i muzykującą rodzinę. Aktywnie działał w prowadzonym przez żonę Towarzystwie Śpiewaczym im. Jana Trepczyka, któremu poświęcił jedną ze swych publikacji. Muzyczne tradycje rodziny kontynuuje córka Witosława Frankowska, organizatorka wielu koncertów w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, a syn Radosław Kamiński – były dyrektor tej placówki jest podobnie jak ojciec znawcą Kaszub, historii i kultury regionu. Z kolei córka Janina Stefanowska jest dziennikarką, czym również zajmował się Edmund Kamiński.
Jako publicysta debiutował w piśmie „Kaszëbë”, w kolejnych latach zredagował i przygotował do druku ogromną liczbę publikacji kaszubsko- i polskojęzycznych. W Wejherowie, do którego przeprowadził się w 1961 roku, stanął na czele komitetu założycielskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Przez kilka wcześniejszych lat gromadził zbiory do tej placówki.
W latach 1976-89 był prezesem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, a także radnym miejskim. Był też inicjatorem Społecznego Komitet Budowy Pomnika Jakuba Wejhera.
W 1980 r. Edmund Kamiński został uhonorowany Medalem Stolema, a w 2000 r. Statuetką Jakuba Wejhera za szczególne zasługi dla Miasta Wejherowa.
W 2015 r. Zarząd Powiatu Wejherowskiego przyznał Edmundowi Kamińskiemu Nagrodę Remusa (zdjęcie powyżej).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.