Kryzys wymusza oszczędzanie

Akcja wyłączania latarni

Z powodu bardzo dużej podwyżki cen energii elektrycznej i wysokiej inflacji sięgającej oficjalnie 18 procent, władze miasta zostały zmuszone do wprowadzenia różnorodnych działań oszczędnościowych. Dotychczas wyłączono 300 latarni.

 

Podjęto m.in. trudną, ale konieczną decyzję o wyłączeniu docelowo ok. 1/3 oświetlenia ulicznego, z wyjątkiem miejsc niebezpiecznych takich jak skrzyżowania, przejścia dla pieszych, itp. Ograniczone zostanie także oświetlenie obiektów sportowo-rekreacyjnych podłączonych do oświetlenia ulicznego. Oświetlenie placów zabaw i boisk, które mają odrębne systemy zasilania, będzie wyłączane od godz. 22.00 do rana.
Wyłączenie części oświetlenia na poszczególnych ulicach – kierując się od obrzeży miasta do centrum – odbywa się systematycznie już od 3 października br. Z przyczyn technicznych wyłączanie latarni odbywa się ręcznie i nie jest możliwe, wyłączenie wszystkich wybranych lamp jednocześnie.
W Wejherowie jest 2 200 opraw (lamp) oświetleniowych na latarniach stanowiących własność miasta. Ponadto 2 626 lamp należy do Energia Oświetlenie sp. z o.o., ale za oświetlenie i konserwację płaci miasto. Trwają rozmowy w sprawie wyłączenia części tych lamp i koniecznych oszczędności.
W podobnej sytuacji znalazły się wszystkie polskie samorządy. Wejherowo zawsze ogromną wagę przywiązywało do bezpieczeństwa mieszkańców i rozwoju oświetlenia ulicznego.

 

Władze miasta informują

W czasie tak drastycznych podwyżek cen i kryzysu energetycznego oraz finansami samorządów, zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia ograniczeń, w tym w zakresie oświetlenia ulic i obiektów sportowo-rekreacyjnych. Przepraszamy za niedogodności z tym związane, ale zmusza nas do tego bardzo sytuacja w zakresie cen energii i budżetu miasta. Planowane są również inne oszczędności, o których mieszkańcy będą informowani.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.