Cantores Veiherovienses najlepsi

Znakomity Chór Mieszany Cantores Veiherovienses w grudniu br.  zdobył główną nagrodę – Złoty Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Bratysławie, natomiast szef artystyczny chóru – prof. Marek Rocławski otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta.

Prof. Marek Rocławski (z kwiatami), prezes chóru Wojciech Koliński oraz członkinie Zarządu Chóru: Anita Rutz i Joanna Kurek, podczas konferencji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Prof. Marek Rocławski (z kwiatami), prezes chóru Wojciech Koliński oraz członkinie Zarządu Chóru: Anita Rutz i Joanna Kurek, podczas konferencji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Ta wiadomość nie jest zaskakująca, bo prof. Marek Rocławski i jego chórzyści przyzwyczaili nas do nagród i sukcesów w prawie trzydziestoletniej działalności zespołu. Jednak jego skład ostatnio bardzo się zmienił, przybyło nowych członków chóru. Zarówno długoletni śpiewacy, jak i ci z krótszym stażem poradzili sobie z trudnym adwentowo-bożonarodzeniowym repertuarem. W Bratysławie tak dobrze wykonali cztery utwory, że otrzymali najwyższą punktację spośród wszystkich zespołów, biorących udział w konkursie.
Rozmawiano o tym podczas konferencji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, które jest na co dzień siedzibą Chóru Cantores Veiherovienses. Dyrektor muzeum Tomasz Fopke wyraził zadowolenie, że w murach pałacu Przebendowskich i Keyserlingków rozbrzmiewa muzyka chóralna, a prof. Marek Rocławski mówił o bardzo dobrych warunkach, w których zespół prowadzi próby.
O festiwalu w Bratysławie, m.in. o trudnej podróży w czasie szalejącego huraganu Ksawery, o stresie, emocjach i radości opowiadali dyrygent oraz chórzyści, a dokładnie członkowie Zarządu Chóru.
– Nasza satysfakcja jest tym większa, że w jury tego popularnego konkursu zasiadały same sławy z całego świata – powiedział M. Rocławski. – Po festiwalu otrzymaliśmy zaproszenia na koncerty i konkursy w Moskwie, Sankt Petersburgu i Singapurze. Wyjazdy są jednak zawsze zależne o możliwości finansowych. Do Bratysławy pojechaliśmy dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Starostwa, a także kilku wejherowskich firm. Wszystkim naszym sponsorom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na koncert dziękczynny 6 stycznia do Kolegiaty w Wejherowie. Na koncert kolęd zapraszamy również mieszkańców miasta.
W imieniu prezydenta Krzysztofa Hildebrandta, który pomógł w sfinansowaniu wyjazdu na festiwal, gratulacje wraz z bukietem kwiatów przekazał Jacek Thiel z Urzędu Miasta. W pisemnych podziękowaniach, odczytanych przez Jacka Thiela, prezydent Wejherowa podziękował chórowi Cantores Veiherovienses m.in. za wspaniałą promocję naszego miasta.

AK.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.