Kaloryfery ciepłe przez całą zimę

Ponad 50 procent mieszkańców Wejherowa otrzymuje ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC. Przedsiębiorstwo dostarcza ciepło, które pochodzi z własnych źródeł – ciepłowni węglowej i elektrociepłowni gazowej. Latem dostawa ciepła na potrzeby ciepłej wody realizowana jest przede wszystkim w oparciu o silnik gazowy. Nad prawidłową pracą wejherowskiego systemu czuwa ponad 40-osobowa załoga.

 

OPEC na bieżąco dba o stabilne działanie całego systemu, aby przez cały rok zapewnić nieprzerwaną dostawę ciepła i w tzw. sezonie grzewczym uniknąć zdarzeń awaryjnych.
Dbając o ciągłość dostaw ciepła przedsiębiorstwo z odpowiednim wyprzedzeniem podjęło działania związane z przygotowaniem do zimy. Odpowiednio wczesne zakontraktowanie opału i stały kontakt z dostawcami spowodowały, że OPEC ma zabezpieczone zapasy węgla do końca roku. Obecnie trwają rozmowy nad zakontraktowaniem zapasów do końca sezonu grzewczego. Odbiorcy nie powinni obawiać się zimnych kaloryferów.

 

Ciekawostka:
Na terenie ZEC Wejherowo OPEC od kilku lat opiekuje się pasieką, składającą się z 4 uli. Tegoroczne zbiory wynoszą 78 kg.
Co ciekawe, w czasie zimy pszczoły tworzą tzw. kłąb zimowy, w którym robotnice ciężko pracują, by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz ula. Wynosi ona ok. 18-20 stopni. W najcieplejszym miejscu tej struktury przebywa królowa.

 

Działania strategiczne
Na początku października br. w siedzibie OPEC podpisano umowę na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla nowej kotłowni olejowo-gazowej w Wejherowie. Wykonawcą programu będzie firma Antea Polska S.A., jedna z wiodących firm rynku inżynieryjnego i konsultingowego, mająca w swojej ofercie usługi w obszarze energetyki, gazu, gospodarki wodnej, ochrony środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu.

Znaczenie umowy dla mieszkańców Wejherowa podkreśla Prezes OPEC Wojciech Folejewski:
– Podpisana umowa na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla przyszłej, nowej kotłowni olejowo- gazowej w Wejherowie jest symbolicznym początkiem realizacji nowej strategii OPEC, która zakłada m.in. zieloną transformację źródeł ciepła dla klientów spółki, tu w szczególności dla mieszkańców Wejherowa. Stanowi to potwierdzenie zamiaru przyspieszonego odejścia od miału węglowego, jako podstawowego dziś surowca energetycznego w regionie, w stronę znacznie czystszej, na początek energii gazowo- olejowej, docelowo w stronę pozbawionej śladu węglowego energii OZE. Nasz partner, firma Antea Polska S.A. już w trakcie 1,5 m-ca wypracuje koncepcyjny dokument wyjściowy, który pozwoli wkrótce ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę przyszłej, nowoczesnej kotłowni w Wejherowie.

Ciepło systemowe jest w Polsce jednym z pewniejszych rozwiązań. Inne metody ogrzewania, np. przydomowe kotły, są stopniowo eliminowane. Ceny węgla dla odbiorców indywidualnych szybko rosną – w ciągu roku zwiększyły się 3-krotnie. Ceny gazu również wzrosły wielokrotnie. Tymczasem ceny ciepła systemowego są pod nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki, a takiego bezpieczeństwa nie daje żadna inna forma tworzenia i dostarczania ciepła w Polsce. Ma to ogromne znaczenie w niestabilnych obecnie czasach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.