Prace nabierają tempa

Powstanie infrastruktura, towarzysząca budowie elektrowni

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie, z inicjatywy spółki Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Starosty Wejherowskiego, odbyło się spotkanie w sprawie planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo. Było to trzecie posiedzenie sygnatariuszy porozumienia, dotyczącego współpracy przy realizacji tej inwestycji.

 

W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Podczas spotkania przedstawiono planowane w najbliższym czasie działania oraz aktualny stan zaawansowania infrastruktury towarzyszącej. Informacje na ten temat przedstawili reprezentanci Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskich Kolei Państwowych oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
– Można powiedzieć, że prace nabierają tempa. Rozstrzygnięto już przetarg na dokumentację drogi dojazdowej do elektrowni. Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących przebiegu linii kolejowej oraz raportu środowiskowego. To bardzo ważne kwestie, dlatego postanowiliśmy powołać trzy grupy robocze. Pierwsza zajmie się szczegółowo konsultacjami związanymi z raportem oddziaływania na środowisko, druga przebiegiem linii kolejowej, a trzecia przebiegiem planowanej drogi krajowej do elektrowni jądrowej – powiedziała starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Podczas spotkania szeroko dyskutowano m.in. na temat dwóch wariantów linii kolejowej. Zastrzeżenia w tej sprawie przedstawił wójt gminy Choczewo, który stwierdził, że preferowany wariant linii kolejowej zniszczy walory turystyczne gminy i zahamuje jej rozwój.
– Głównym celem linii kolejowej będzie obsługa i realizacja elektrowni jądrowej, ale drugim ważnym celem, jest, aby społeczeństwo z linii kolejowej korzystało. Możliwość jednego z wariantów, który prowadzi bezpośrednio do Łeby umożliwia nam szybki przejazd pomiędzy Trójmiastem, Wejherowem i Łebą i pozwala na modernizację linii kolejowej nr 229 pomiędzy Łebą a Lęborkiem. Uważamy, że transport kolejowy jest transportem niskoemisyjnym, a więc obawy samorządu Choczewa wydają się dla nas na wyrost, aczkolwiek celem jest znalezienie kompromisu i na pewno będziemy go szukać w zakresie opracowania linii kolejowej – wyjaśnia Rafał Banaszkiewicz z PKP Polskie Linie Kolejowe.
W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania w gminach lokalizacyjnych powiatu wejherowskiego i lęborskiego oraz konwenty samorządowe w trzech powiatach.
Warto przypomnieć, że sygnatariuszami porozumienia o współpracy, zawartego na początku bieżącego roku, jest sześć gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Krokowa, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, jedna gmina miejska – Miasto Łeba oraz trzy powiaty – wejherowski, pucki, lęborski.
Celem wspólnego działania jest przede wszystkim troska o interesy mieszkańców i zasoby samorządów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.