Elektryczny autobus kursuje w Wejherowie

Uroczystość w nowoczesnej hali MZK

W odbudowanej i nowocześnie wyposażonej hali warsztatowej MZK Wejherowo przed tygodniem przekazano do eksploatacji pierwszy zeroemisyjny autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric, wpisujący się w wejherowskie działania na rzecz ekologii i ochrony klimatu. Następnego dnia elektryczny autobus wyjechał na ulice Wejherowa.

 

Elektryczne autobusy, a będzie ich więcej, służą zdrowiu i życiu pasażerów oraz mieszkańców miasta. Nieprzypadkowo uroczysta prezentacja elektrycznego autobusu odbyła się w Europejskim Tygodniu Mobilności oraz w Dniu Bez Samochodu. Dotację na zakup elektrycznego pojazdu pozyskano z NFOŚiGW w Warszawie, a wejherowska Spółka uczestniczy w programie „Zielony tabor”.
Jednocześnie w MZK przy ul. Tartacznej otwarto nową halę warsztatową odbudowaną po pożarze, który miał miejsce w lutym 2021 roku. Dzięki pozyskanym środkom bardzo szybko rozebrano pozostałości poprzedniego budynku i zbudowano nowy, spełniający wymogi bezpieczeństwa i wyposażony w nowoczesne urządzenia. Wprowadzono szereg usprawnień ułatwiających pracę mechaników.
W tej hali zaprezentowano autobus marki Solaris model: Urbino 12 Electric, zakupiony po przetargu w firmie Solaris w Bolechowie koło Poznania. To pierwszy tego typu pojazd we flocie spółki MZK, ale kolejny wyprodukowany w tym samym przedsiębiorstwie.
– Po wielu tygodniach testowania różnych autobusów elektrycznych bardzo się cieszę, że udało się nam zakupić pierwszy autobus elektryczny, który jest pojazdem zeroemisyjnym – powiedział Czesław Kordel, prezes Zarządu MZK Wejherowo Spółka z o.o. – Cieszę się, że jest to kolejny autobus marki Solaris, która nigdy nas nie zawiodła. Jest to pierwszy, ale nie ostatni autobus elektryczny w naszych barwach. Następnym etapem naszego działania będzie zakup autobusu z napędem wodorowym. To trudne wyzwanie, ale nie boimy się go podjąć.
Miejska spółka dzięki tym inwestycjom stała się zakładem w pełni nowoczesnym oraz przyjaznym środowisku, co przyczyni się do komfortu podróżowania mieszkańców Wejherowa.
– W imieniu prezydenta miasta, Krzysztofa Hildebrandta chciałabym powiedzieć, że jako władze miasta bardzo, ale to bardzo doceniamy pracę, która jest tutaj prowadzona – powiedziała Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Ponieważ wiemy, jak ciężki był to okres dla spółki, bardzo się cieszymy, że zakład tak dobrze z tego wybrnął. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom oraz osobom, które na co dzień pomagają i dbają o interesy wejherowskiej spółki, ponieważ ich ciężka praca przekłada się na komfort podróżowania wszystkich mieszkańców.
– Włączenie do taboru autobusu elektrycznego, a w kolejnych miesiącach następnych, jest pierwszym krokiem w kierunku zrównoważonego i ekologicznego transportu oraz poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców – podkreśliła starosta wejherowski Gabriela Lisius.
W wydarzeniu wziął udział przewodniczący Rady Miasta Jacek Gafka oraz zastępca przewodniczącego Rady Miasta Leszek Szczypior. Obecny był wójt gminy Luzino Jarosław Wejer, przewodniczący Rady Gminy Wejherowo Hubert Toma, przedstawiciele samorządów, instytucji oraz firm, współpracujących z wejherowskim przewoźnikiem. Nowy autobus i warsztaty poświęcił ks. prałat Tadeusz Reszka, a wystrzał armatni zapewnili członkowie Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.