Wizyta Ambasadora Japonii

Historia pięknej przyjaźni i pomocy

Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima odwiedził Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Spotkanie było okazją do poznania historii i obejrzenia miejsca, w którym przebywały ,,Dzieci syberyjskie”.

 

W budynku, w którym znajduje się dzisiaj Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie w latach 1923-1928 przebywało około 400 dzieci, które zostały ewakuowane z Syberii, dzięki pomocy m.in. władz Japonii i Japońskiego Czerwonego Krzyża.
– Jeszcze do niedawna temat „Dzieci syberyjskich” oraz pomocy Japonii w ich uratowaniu był mało znanym fragmentem w naszej historii. Dlatego staramy się przybliżać społeczeństwu historię polskich sierot, które sto lat temu znalazły schronienie w miejscu, w którym obecnie znajduje się powiatowa placówka – wyjaśnia starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Podczas wizyty pan ambasador został oprowadzony po PZKS oraz obejrzał występ uczniów szkoły.
– Bardzo się cieszę, że mogę tu dzisiaj być i poznać historię pięknej i czysto ludzkiej przyjaźni pomiędzy Polską i Japonią. Składając tutaj wizytę i oglądając wystawę mam możliwość przeniesienia się w czasie o niemal sto lat, kiedy to Japończycy okazali przyjaźń Dzieciom Syberyjskim – powiedział podczas spotkania ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.